Velký Ultimaker S5 zamířil k prvním českým zákazníkům, strhl se o něj nebývalý zájem

Sdílejte článek přátelům →

V polovině května se na celosvětový trh, včetně toho českého, dostala dlouho očekávaná kancelářská 3D tiskárna Ultimaker S5, která otevírá zcela novou kapitolu profesionálního stolního 3D tisku.

Nejviditelnější předností nového Ultimakeru je velký stavební objem díky tiskové komoře o rozměrech 330 × 240 × 300 mm. Zkušení uživatelé však ocení také jeho snadnou údržbu při běžném provozu, jednoduché a tedy rychlé ovládání a možnost propojení tiskárny s počítačovou sítí – drátem či bezdrátově přes Wi-Fi, včetně možnosti ovládání přes mobilní telefon.

Že je o tuto novinku zájem, potvrdila účast několika desítek uživatelů Ultimakerů v sídle společnosti 3Dwiser, která v polovině května uspořádala ve své pražské centrále modelu S5 slavnostní představení. „Díky přirozenému vývoji se z těch divně pískajících strojů staly stroje s vysokou mírou předvídatelnosti a spolehlivosti. V drtivé většině případů vám dnes z tiskárny vypadne to, co očekáváte,“ konstatoval při této příležitosti jednatel společnosti Tomáš Soóky a dodal, že stolní 3D tiskárny dnes nacházejí produktivní uplatnění v mnoha výrobních firmách s vysokými požadavky na používané technologie.

Tomáš Soóky, jednatel firmy 3Dwiser, představuje 3D tiskárnu Ultimaker S5 a sestavu potrubí, která byla na této tiskárně vyrobena během pěti dnů. Foto: Jan Homola

Stolní 3D tiskárny nenahrazují ty průmyslové a nekonkurují ani jiným zavedeným technologiím. Slouží jako doplněk stávajících výrobních metod, který výrobnímu procesu dodává nebývalou flexibilitu – časovou i finanční. Pro ilustraci zmiňuje Tomáš Soóky případ jednoho z dnešních uživatelů tiskárny Ultimaker, který může s její pomocí získat potřebný díl do výroby do druhého dne, zatímco dříve byl nucen absolvovat proces nákupu, jenž ve velké korporaci zabral s veškerým výběrem a schvalováním na několika úrovních i celé týdny. Dnes, když takový díl potřebuje (například specifickou montážní pomůcku), jednoduše si jej vytiskne. V jiné firmě zase zjistili, že jim plastový výrobek vytištěný na 3D tiskárně dokáže nahradit dříve používané kovové komponenty a celá výroba takového dílu 3D tiskem trvá asi tak dlouho, kolik předtím zabralo jen okótování a zadání specifikací pro obrobení u dílu kovového.

Podnikové prostředí klade na 3D tiskárny jiné požadavky než jednotlivci. A jejich cena zde překvapivě není klíčovým parametrem při rozhodování o jejich pořízení. „Padesát až sto padesát tisíc korun za 3D tiskárnu pro naše zákazníky představuje zaokrouhlovací chybu v rozpočtu. Při této ceně je návratnost investice do 3D tiskárny u některých prakticky okamžitá,“ říká Tomáš Soóky a vzpomíná na případy, kdy si někteří zákazníci firmy 3Dwiser pořídili tiskárnu Ultimaker na vyřešení jedné konkrétní aplikace a vložené peníze se jim vrátily třeba už za dva dny.

Ultimaker S5 nabízí tiskovou komoru o objemu 330× 240 × 300 mm a tiskovou hlavu se dvěma tryskami, umožňující výrobu ze dvou různých materiálů současně nebo využití rozpustných podpor. Foto: Ultimaker

Že s cenovkou 142 890 Kč bez DPH u nového Ultimakeru S5 nebudou mít zájemci o profesionální stolní 3D tisk pražádný problém, odhalily rozesmáté tváře těch, kteří měli to štěstí odvézt si na paletě první exempláře této tiskárny, jež do Česka dorazily. Zájem o tento model je tak velký, že jen krátce po uvedení na trh musel výrobce oznámit prodloužení dodacích lhůt na několik týdnů.

Ultimaker se během svojí nedlouhé historie stal zaslouženě jednou z nejdůvěryhodnějších značek na trhu stolních 3D tiskáren. Zatímco jiní si pověst stačili zkazit nebo zcela zkrachovat, uvážlivý a pečlivý přístup tohoto nizozemského výrobce vedl k vybudování brandu, jehož synonymem je spolehlivost – v oblasti stolního 3D tisku pojem skutečně vzácný. Pro Ultimaker je charakteristický kvalitní hardware, software a materiály, fungující v dokonalé symbióze. Tomáš Soóky, jehož firma 3Dwiser je oficiálním distributorem Ultimakeru v Česku a několika dalších zemích, má úplnou pravdu, když tvrdí, že „zákazník nemusí nic vymýšlet, koupí si nástroj, který má sloužit svému účelu a on mu překvapivě slouží“.

Velkou oporou značky Ultimaker je software Cura. Díky tomu, že se jedná o opensource, který svými funkcemi šlape na paty jiným velmi úspěšným komerčním aplikacím, jako je Simplify3D, je dnes Cura jednou z nejrozšířenějších aplikací pro přípravu dat ke 3D tisku. A jelikož za vývojem softwaru Cura stojí přímo Ultimaker, také v jejích funkcích dochází k posunu vstříc potřebám profesionálních uživatelů. Již letos v létě by měla Cura umožnit práci s materiálovými profily certifikovaných průmyslových plastů (např. od společností BASF, Henkel, Du Pont a dalších). Připravuje se také propojení s nejrozšířenějšími CAD systémy, jako je SolidWorks, NX nebo aplikace od Autodesku.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA