Dříve či později vám přestanou stačit modely stažené z internetu a budete si chtít vytisknout vlastní, unikátní objekt. Nastal čas naučit se modelovat v některé z 3D aplikací. Které jsou i pro nováčky přívětivé? A můžete je používat i bezplatně?
Kapitoly:
1. SketchUp, Tinkercad, Vectary, 3D Builder, Malování 3D
2. Fusion 360, Onshape, Blender, OpenSCAD
Od loňského vydání tipu na 6 aplikací pro bezplatné vytváření 3D modelů pro 3D tisk se leccos změnilo. A protože po zajímavých aplikacích pro 3D modelování stále pátráte, připravili jsme pro vás aktualizovaný a rozšířený výběr. Přejeme hodně nadšení do prvních krůčků začátečníkům i novou inspiraci zkušenějším modelářům.
CAD pro začínající
Počet aplikací, které cílí na uživatele bez technické průpravy a předchozích zkušeností s modelováním ve virtuálním trojrozměrném prostoru, se rychle rozšiřuje. I začátečníkům či dětem vkládají do rukou potřebné nástroje pro modelování jednoduchých objemových těles i složitějších tvarů.
SketchUp je šikovným nástrojem pro začínající uživatele. Díky intuitivnímu rozhraní i snadnému přístupu k modelování těles se v něm rychle zorientujete a první 3D modely budete schopni vymodelovat už po několika minutách výuky. Aplikaci si kromě modelářů-začátečníků oblíbili i mnozí zkušení uživatelé, zejména architekti, kteří vytvářejí často složité stavby a interiéry. U projektů, kde chcete modely efektivněji upravovat či připravovat mechanické sestavy, už bohužel SketchUp ztrácí dech, ale na tuto hranici začátečníci hned tak nenarazí. Zajímavá je knihovna doplňků a 3D modelů 3D Warehouse, které připravili sami uživatelé. Pro děti, kutily a nadšence je k dispozici bezplatná licence SketchUp Make pro Windows či macOS. Nechcete-li nic instalovat, vyzkoušejte my.SketchUp přímo ve webovém prohlížeči. Zatím jde o beta verzi.
Letos na jaře jsme se rozloučili s oblíbenou rodinou aplikací Autodesk 123D. Začínající modeláři, včetně nejmladších ročníků, ani učitelé však nemusejí smutnit – populární Tinkercad zůstává! Pokročilejší uživatelé pak mohou směle přejít na Fusion 360 (zmíníme jej za chvilku). Základními stavebními bloky 3D návrhů v Tinkercadu jsou trojrozměrné tvary, které snadno přetáhnete z knihovny předem připravených prvků a dále je posouváte, otáčíte, upravujete a kombinujete. Ne náhodou si tato aplikace našla řadu zastánců zejména ve školství. K jejímu ovládnutí rozhodně není potřeba být kovaným konstruktérem. I zde je k dispozici knihovna modelů vytvořených přímo uživateli, nezapomeňte se inspirovat.
Zcela zdarma si můžete vyzkoušet také zajímavý on-line modelář se slovenským rodokmenem Vectary. Ani jej nebudete muset instalovat – na počítači či notebooku (a v budoucnu snad i na tabletech) vám poběží v okně prohlížeče. Tvůrci se inspirovali u aplikacemi na trhu a vloni uvedli řešení, které nadchne intuitivním ovládáním, svěžím uživatelským prostředím i profesionálním zpracováním. Sílou Vectary jsou volnoplošné modely, tedy objekty, které se neomezují jen na základní geometrické tvary. Snadno tak s trochou umu a zkušeností navrhnete třeba figurku nebo jiný organický tvar. Nakonec, podívejte se na animaci už na titulní straně webu tvůrců.
Ani Microsoft nenechává 3D tisk nepovšimnut. Kromě vůdčí role při vývoji nového profesionálního formátu 3MF (u náročnějších 3D tiskáren pomalu nahrazuje zastarávající STL) si připravil něco také pro začínající 3D tiskaře. Obě zajímavé aplikace najdete přímo v rámci nejnovější verze platformy Windows 10 (stiskněte tlačítko Start a začněte psát jejich jméno). Obě také potěší českým uživatelským prostředím: Aplikace 3D Builder obsahuje řadu předem připravených modelů k tisku, které můžete dále upravovat (otočit, rozdělit, sloučit, vyhladit atd.). Snadno zde také převedete 3D objekty ve formátech STL, 3MF, OBJ či PLY. Součástí nejnovější aktualizace Creators Update je pak také Malování 3D, které se – jak už název napovídá – vydává ze skicování v ploše do prostoru.
Tip: Jak rozdělit model na více částí v bezplatné verzi aplikace Netfabb názorně ukazuje náš návod.