Že ve světě stolního 3D tisku dodnes funguje otevřený přístup k technologiím, potvrzují nové verze dvou populárních aplikací na přípravu 3D tisku. A že logistika za vývojem a prodejem 3D tiskárny může být oříškem i pro zavedeného dodavatele, potvrzují z E3D.
Cura 2.4 konečně ve finální verzi
Dvoumateriálový Ultimaker 3, jehož důkladnou videorecenzi jsme vám přinesli v minulém týdnu, potřebuje silného parťáka také v softwaru. V Ultimakeru jsou si toho vědomi a po delším testování veřejné beta verze přinášejí kupu novinek v aplikaci Cura 2.4. A nejen majitelům nizozemských tiskáren s robůtkem na bočnicích, otevřená Cura je dodnes oblíbenou voblou i u uživatelů dalších značek stolních FDM tiskáren.
Vybíráme (z množství) novinek:
- Cura konečně umí ukládat a načítat rozpracované projekty, včetně rozmístění objektů na podložce či tiskových nastavení.
- Pokud si nejste jisti, kde je které nastavení, můžete využít vyhledávání.
- Aplikace dovolí editovat startovací a dokončovací g-kod pro jednomateriálové tiskárny, stejně tak zvolit teplotu první vrstvy.
- Přidání kopií modelů je rychlejší přes kontextové menu (pravé tlačítko myši).
- Cura u Ultimakeru 3 dovoluje využít při jednomateriálovém 3D tisku větší plochy.
- Bezdrátový přenos živého videa je mnohem plynulejší.
- Nové předem připravené tiskové profily pro Ultimaker 3 zkracují čas tisku, zlepšují jeho kvalitu, dovolují přidat čisticí věž při vícemateriálovém tisku pouze volitelně.
- U vodou rozpustného PVA byla upravena nastavení pro lepší přilnavost vrstev PVA/PLA během tisku.
- Čisticí věž je nově dutá, čištění materiálu probíhá v dutině (namísto u vnějšího pláště).
Novou verzi 2.4 si můžete bezplatně stáhnout na webu vývojářů.
Prusa Research piluje Slic3r
Také aplikace Slic3r pro přípravu 3D tisku je zpřístupněna pod otevřenou licencí. Zájemci i výrobci 3D tiskáren si ji mohou přizpůsobovat k obrazu svému. A protože je hojně oblíbená také u uživatelů tiskáren Prusa i3, v Prusa Research se rozhodli doplnit do aplikace mnohé nadstandardní funkce, čímž předběhli i hlavní vývojovou větev. Co víc, pražským vývojářům se můžete doslova dívat pod ruce prostřednictvím GitHubu, kde pravidelně najdete nejnovější verze aplikace Slic3r Prusa Edition.
Poslední verze přinesly například:
- Variabilní výšku vrstev, kterou uživatel intuitivně nastavuje přímo v grafickém prostředí aplikace.
- Přepracované generování podpor, kde si vývojáři předsevzali postupně dohnat (v této oblasti proslulou) aplikaci Simplify3D.
- Novou prostorovou výplň, která přispívá k větší tuhosti modelů než u tradičních vzorů orientovaných v rovinách X a Y.
Ani Slic3r v edici od Průšů ale rozhodně není omezen pouze na tiskárny této značky v čele s Prusa i3 MK2. Všichni zájemci si jej mohou bezplatně stáhnout na GitHubu. Původní verzi pak z webu www.slic3r.org.
Když vše nevychází podle předpokladů
Před dvěma lety vzbudila nemalý rozruch kampaň se zajímavou open source tiskárnou BigBox na Kickstarteru. V záplavě podobných projektů určitě i proto, že za projektem velké a (volitelně) dvoumateriálové stolní 3D tiskárny stál ostrovní tým E3D známý po celém světě kvalitními extrudery. Ty můžete potkat třeba u originálních tiskáren Prusa i3. Investovat do dokončení projektu BigBox se tehdy rozhodlo 465 lidí, vybralo se 262 tisíc liber. Jak stavebnice atraktivní tiskárny vypadá po sestavení, ukazuje rok stará recenze německého kolegy Thomase Sanladerera (anglicky):
Už rozesílku stavebnic provázely nečekané potíže s kvalitou některých dílů. Přesto nakonec všichni investoři své tiskárny dostali a mnozí právem očekávali další rozvoj projektu. E3D však nově oznámilo ukončení objednávek a stop pro další vývoj – s tím, že podpora stávajícím uživatelům trvá. Důvodů, proč projekt záhy nabral nečekaný směr, je celá řada – od nadkriticky velkého zájmu vedoucího k zahlcení týmu přes problémy s kvalitou dodavatelů i dopravců přes podceněnou cenovku až po nečekané konstrukční zádrhele řešené pod velkým časovým tlakem kampaně. Otevřeně a poučně všechna pro a proti popisují sami tvůrci na svém blogu.
Příběh vlastně nekončí úplně špatně: tvůrci svým závazkům dostáli, ztrátový projekt doplatili ze svého (zisku mateřské firmy E3D) a BigBox u několika stovek uživatelů (zdá se věrně) slouží. Nehledě na dokumentaci, která může inspirovat další vývojáře. Jen si tuhle zajímavou tiskárnu už zkrátka neobjednáte.