Podrobnou zprávu o vývoji trhu se zařízeními pro aditivní výrobu, která jsme si zvykli označovat jako „3D tiskárny“, přinesla před několika dny aktualizovaná ročenka Wohlers Report.
Celkově si trh se 3D tiskem meziročně polepšil o 28,6 procenta, když jeho hodnota vloni dosáhla na více než 2,2 miliardy dolarů. Zachovává se tak zhruba trend z roku 2011, kdy míra růstu činila 29,4 procenta a hodnota trhu 1,714 miliardy dolarů.
Ačkoliv Terry Wohlers a jeho kolegové z asociace nadále předpovídají velmi pozitivní vývoj v tomto odvětví a odhadují, že do roku 2015 se příjmy oproti dnešku zdvojnásobí na čtyři miliardy dolarů ročně, určitý paradox nastává v kategorii levnějších zařízení, označovaných jako „osobní 3D tiskárny“, kam spadají stroje s cenovkou pod 5000 dolarů.
Právě jejich rozmachu vděčíme za růst povědomí o 3D tisku v masových médiích a mezi širší veřejností, nicméně vývoj z roku 2012 naznačuje, že může jít jen o nafouknutou bublinu. Přestože je jasné, že trh s osobními 3D tiskárnami je teprve na začátku a například čeští výrobci 3D tiskáren nevědí, co dřív, aby uspokojili zájem zákazníků, na druhé straně to vypadá, že kapacita těchto zákazníků se velice rychle vyčerpává a může narazit na svoje dno dřív, než bude vůbec možné označit osobní technologie 3D tisku za úspěšnou a perspektivní větev.
Zatímco totiž v letech 2008 až 2011 růst v této kategorii činil ročně kolem 364 %, vloni spadl na 46,3 %. I za takové číslo by vám v mnoha jiných segmentech stále utrhali ruce, ovšem oproti předchozímu vývoji to je signifikantní propad, zřetelný tím spíše, kolik zajímavých produktů a služeb 3D tisku v této cenové hladině bylo v roce 2012 představeno.