Možnost kontrolovat průběh 3D tisku takřka odkudkoli, případně ovládat tiskárnu na dálku, vyžaduje-li to situace, je bezpochyby jedním ze současných trendů. Snaží se mu přizpůsobit i zvučné značky v oblasti stolního 3D tisku, náskok zde má ale komunita reprapových a (přístupem) otevřených řešení. Aplikace, kterou si dnes krátce představíme, může být užitečným pomocníkem, se kterým si pohodlně udržíte kontrolu nad 3D tiskem – třeba z mobilního telefonu či tabletu, ať už zařízení pracuje vedle vás nebo desítky kilometrů daleko. Hodí se dvojnásob ve chvíli, kdy tisk náročných modelů zabere i několik dnů, během kterých nemůžete být nepřetržitě přítomni.
Stále oblíbenější a rozšířenější možností, jak kontrolovat 3D tiskárny s otevřeným rozhraním na dálku, je OctoPrint. Že si s ním lze levně postavit vlastní tiskový server s kamerkou (z dostupného mikropočítače Raspberry Pi), jsme vám vloni ukázali i zde na 3D-tisk.cz. Hlavní vývojářka Gina Häußge s podporou nadšené komunity (zde můžete přispět také) OctoPrint dlouhodobě rozvíjí a vylepšuje, je tak přístupný už i středně pokročilým uživatelům, dostává se tu a tam i do komerčně prodávaných zařízení. Postupem času k němu přibyla řada komunitních modulů – třeba pro správu historie tisku či odeslání informace o dokončení tisku s fotografií výsledku – i mobilních aplikací. A právě z této oblasti je i dnešní tip.
Ač můžete OctoPrint pohodlně ovládat po síti přes webové rozhraní z počítače a pro mobily a tablety s menšími obrazovkami existuje velmi praktická nadstavba TouchUI, mnozí ocení pohodlí specializované aplikace, která ovládací prvky lépe přizpůsobí malé mobilní obrazovce. A právě zde aplikace Printoid pro zařízení s Androidem vyniká. Vyzkoušet si ji můžete v bezplatné zkušební verzi, která umožní otestovat hlavní funkce a spojení s vaší tiskárnou. I zde je samozřejmě nutné, aby byla vaše 3D tiskárna připojena k tiskovému serveru s OctoPrintem.
Všechny běžně potřebné funkce zahrnuje placená verze Pro za 100 korun. Patří sem například zobrazení živého obrazu z videokamerky, panelů pro zadávání příkazů G-kódu (či protokolu SSH), přímý přístup k webovému rozhraní (hodí se u několika málo aplikací dosud nepodporovaných funkcí). V této verzi si také můžete připravit profily více tiskáren a pouze se mezi nimi přepínat. A nemusí jít pouze o komunikaci v rámci lokální sítě, bez problémů jsme si otestovali i přenos videa na dálku. Aplikace se v případě vyplnění lokálního a vzdáleného přístupu (v profilu dané tiskárny) dokáže rozhodnout, které z obou připojení je právě efektivnější.
Nejpokročilejší uživatelé pak možná sáhnou po verzi Premium (za 180 korun), potřebují-li zasahovat do rozhraní, využívat s mobilní aplikací i hardwarové klávesnice či komunikovat přes rozhraní ADB. Běžní uživatelé si ale vystačí s plnou verzí Pro.
Tip: I pokud tiskárnu nemáte připojenou přímo k tiskovému serveru (a tedy ji přes něj neovládáte), můžete využít funkce vzdáleného dohledu. Hodí se třeba u několikadenních tisků, kterým nemůžete po celou dobu osobně asistovat: