Rozhodli jsme se podrobněji podívat na zub aplikaci, jejíž kvality si veřejně pochvaluje rostoucí skupina pokročilých uživatelů stolních 3D tiskáren. Co všechno umí a co dělá jinak? Obhájí si vyšší cenu?
Kapitoly:
- Bezplatné vs. placené aplikace; podpora 3D tiskáren; přehled funkcí
- Redakční zkušenosti (Printrbot); optimalizace; hodnocení redakce
Bezplatné vs. placené aplikace
Alternativní aplikaci pro přípravu tisku mnozí majitelé komerčních tiskáren vůbec řešit nemusejí. Výrobce je vybaví vlastním, často uzavřeným softwarem a tiskovými profily na míru danému zařízení. Řada otevřených tiskových řešení – od oblíbených reprapových stavebnic po Ultimaker 2 – však ponechává uživateli volnost připravit si 3D modely na tisk pomocí aplikace, která mu co nejlépe vyhovuje. Skalní obhájci otevřených a bezplatných řešení mají často předem jasno: Proč platit za plátkovač (slicer) pro stolní tiskárny, když zde máme uživatelsky přístupnou aplikaci Cura, pokročilý Slic3r a další bezplatné i otevřené nástroje pro ucelenou přípravu tisku. Často dodávají, že s dobře odladěnou tiskárnou a precizně nastaveným tiskovým profilem v bezplatné aplikaci vyždímají ze své tiskárny její maximum.
Pak zde ale máme stále více uživatelů, kteří si prošli stavbou tiskárny i tisky velmi náročných modelů, přesto nedají na placený Simplify3D dopustit. Jejich zkušenosti najdete po fórech i mezinárodních on-line diskusích, zaslechnout je můžete už i v kuloárech českých konferencí o 3D tisku. Za všechny zmiňme alespoň náš nedávný rozhovor se Štěpánem Dokoupilem, autorem nádherných RC modelů vyráběných na běžných stolních tiskárnách: „Používám Simplify3D – a všem tento slicer jednoznačně doporučuji. Je jedním z mála, který dokáže pracovat s hodně složitou geometrií, jako jsou křídla a jejich vnitřní struktura.“
Kromě ceny, šplhající na 149 amerických dolarů, existuje ještě jedna bariéra, kterou mnozí uživatelé tvůrcům Simplify3D neodpustí. Aplikaci si se svou tiskárnou nemůžou předem bezplatně vyzkoušet. Klasická demo verze neexistuje a možnost vrácení peněz do 14 dnů, nebude-li uživatel spokojen, řadě (zejména evropských) uživatelů není úplně po chuti. Třeba jim tak v případném rozhodování pomůže naše redakční zkušenost.
Podpora stolních tiskáren z celého světa
Simplify3D dnes přímo podporuje téměř 190 tiskáren, jejich klonů a odvozených verzí – včetně modelů Cubify, DeltaWasp, Felix, Flashforge, Kossel, LulzBot, MakerBot, Printrbot, Prusa, RepRap, Rostock, Ultimaker nebo Velleman. Podle vyjádření tvůrců jde v souhrnu skoro o 90 % stolních tiskáren, což je však na dynamicky se rozvíjejícím trhu jen těžké ověřit. Jde každopádně o úctyhodný počet, vezmeme-li v potaz nutnost vyladit každý tiskový profil na míru danému zařízení.
Podle zkušeností z našeho redakčního testu s tiskárnou Printrbot (dostaneme se k nim za chvíli) si troufneme říct, že právě uživatelé s podporovaným zařízením si užijí opravdu komfortních tisků brzo po instalaci aplikace. Velkou výhodou jsou právě odladěné tiskové profily, které samozřejmě můžete dále upravovat dle libosti a potřeb – v našem případě třeba s ohledem na dodatečná vylepšení dané stavebnice tiskárny. Podle zpráv od českých uživatelů však není problém ani s tiskárnami, které jsou odvozené od některého z podporovaných typů. Například konkrétní zkušený uživatel u nás populárního Rebela II si po instalaci Simplify3D pochvaloval, jak rychle byl schopen tisknout nejrůznější modely v kvalitě, které s předchozí aplikací nedosahoval. Naše zkušenost nakonec byla podobná. (K prvotnímu nemalému překvapení autora recenze.)
Co vůbec Simplify3D umí?
Těžko vyjmenovat všechna zajímavá nastavení a funkce, kterými aplikace vládne – podíváme se tak alespoň na ta nejzajímavější. Simplify3D rozhodně nejde cestou totálního zjednodušení, s jakým se dnes můžeme setkat u jednoúčelových aplikací dodávaných k některým komerčním tiskárnám. S množstvím nástrojů si tak vystačí i pokročilí uživatelé, díky logickému členění nastavení a možnosti zobrazit zjednodušené volby by ale neměli zabloudit ani začátečníci. Pokud si totiž zvolí jednu z přímo podporovaných tiskáren, ke které tvůrci nabízejí vyladěné tiskové profily odstupňované podle kvality tisku (tj. i podle tloušťky vrstvy), nemusejí se se složitými nastaveními vůbec zaobírat. Zvolí pouze základní parametry – materiál, kvalitu tisku, procento vnitřní výplně – a zda chtějí tisknout na podstavu či vygenerovat podpory. Poté už umisťují model na podložku a generují tiskový G-kód.
Simplify3D nabízí uživatelům přímočarý postup přípravou tisku – od importu, manipulace a oprav modelu přes generování kódu a užitečného náhledu až po zahájení tisku. Rychlou práci velmi usnadňuje zejména bleskové generování G-kódu. Dramatického rozdílu v rychlosti výpočtů si všimnete třeba při přechodu z konkurenčního Slic3ru. Můžete tak velmi rychle zkoušet více variant, s různými podporami i změnou parametrů, zobrazit si je a zvolit si tu nejvhodnější pro finální 3D tisk. Když už jsme u podpor, tvůrcům aplikace se výborně podařilo spojit dva klíčové požadavky: podpory jsou jednak účinné, ale současně se velmi snadno odstraňují z povrchu modelu. Ten pak není nutné složitě začišťovat.
Velmi praktický je náhled tisku s možností zobrazení podle typu prvků nebo rychlosti pohybu trysky – podívejte se na naše krátké video:
Bohužel jsme nemohli vyzkoušet spolupráci aplikace se dvěma extrudery nebo s některou ze stále populárnějších delta tiskáren – oboje však dnes Simplify3D podporuje. Praktická je také možnost sériového tisku více modelů ne po vrstvách současně, ale postupně, kdy každý z výtisků může mít jiné parametry – od výplně a výšky vrstev přes podpory po teplotu trysky. Více nedotýkajících se dílů importovaných z STL lze nechat automaticky oddělit, upravit rozmístění nebo tisknout jen některé. Funkční jsou také základní úpravy modelů (převod na nižší počet polygonů), stejně jako opravy (například zdvojené, nesprávně orientované nebo nespojité plochy). Nechybí ani výpočet objemu modelu, odhad spotřebovaného materiálu a jeho ceny, stejně jako odhad času pro dokončení tisku (i když ten berme jako spíše orientační).