V minulém dílu našeho seriálu jsme představili 3D tiskárnu RepRap Průša Mendel Iteration 3. Nyní je řada na jejích konkurentech, vesměs tedy komerčních modelech tzv. osobních 3D tiskáren.
Pokud se ohlížíte po 3D tiskárně, je důležité si položit otázku, jestli hledáte tiskárnu, která vám přijde již sestavená a které nebudete muset věnovat hodiny údržby, anebo naopak sáhnete po variantě, která je sice levnější, ale zato problematičtější.
Za pohodlí se platí, a proto se může stát, že za spotřebitelskou, bezúdržbovou tiskárnu, zaplatíte až dvojnásobek ceny obyčejné open-source tiskárny. Důkazem může být MakerBot, který je prakticky hlavním a nejdůležitějším hráčem na trhu s tímto typem tiskáren. Jedná se o komerční odnož tiskáren RepRap, která je v současnosti nabízená ve dvou modelových řadách — jedna nabízí klasický jednobarevný 3D tisk, druhá má o extruder navíc, díky čemuž umožňuje tisk ve více barvách. Že se jedná o skutečně spotřebitelské tiskárny, potvrzuje i služba MakerCare, která vám zajistí bezplatné dodání náhradních dílů v případě poruchy.
Existují ale i další možnosti. V posledních letech zaznamenala obrovský boom platforma takzvaných crowdfundingových služeb. Ať už zavítáte na Indiegogo nebo na populárnější Kickstarter, můžete si být jistí, že narazíte na hned několik různých modelů spotřebitelských 3D tiskáren.
Jednou z takových je tiskárna Bucaneer od Kalifornské společnosti Pirate 3D, která namísto požadovaných sto tisíc vybrala od zájemců přes jeden milion čtyři sta tisíc dolarů. Nové uživatele se přitom nesnažila zaujmout lepšími technickými parametry než má konkurenční MakerBot, nýbrž extrémně jednoduchým ovládáním a nízkou cenou.
Po zvolení 3D modelu na P2P sítě pro sdílení dat už totiž samotný tiskový proces sestává z pouhého odeslání příkazu na server v internetovém cloudu, který se poté postará o veškerou práci, od nastavení potřebné rychlosti tisku až po přeložení modelu do G-kódu, který je potom zpětně odeslán tiskárně. Start-up si za svou tiskárnu v kampani účtoval přibližně deset tisíc korun včetně dopravy do celého světa, takže bude zajímavé sledovat jestli se tento ambiciózní plán podaří splnit.
Za zmínku stojí bezesporu i tiskárna Form 1 od společnosti Formlabs, která si dala za cíl nabídnout za přijatelnou cenu technologii stereolitografického tisku ze syntetické pryskyřice. Jejich záměr si získal značnou pozornost médií a po úspěšné kampani vybral necelé 3 miliony dolarů.
Pokud ale nechcete za vlastnictví 3D tiskárny platit 40 až 50 tisíc korun, máte na výběr z těch dalších možností. Minule jsme popsali RepRap Průša Mendel Iteration 3. Jedná se o nejrozšířenější rodinu tiskáren. Kolem ní je shromážděna velká komunita kutilů, geeků, ale i běžných uživatelů, kteří nechtějí za tiskárnu zaplatit horentní sumu a třeba se i o technologii budoucnosti chtějí něco naučit a pochopit, jak přesně funguje.
Pokud se tedy rozhodnete pro stavbu tiskárny na vlastní pěst, existuje spousta návodů a lidí, kteří vám se stavbou dokáží pomoci. Tyto komunity se navíc setkávají nejen on-line na fórech projektu RepRap nebo na IRC kanálu, ale i v takzvaných makerspace prostorách, jakým je například pražský Brmlab.
Tato nejlevnější varianta má však své úskalí. Jelikož zatím 3D tiskárny nejsou velmi rozšířené, jediná možnost, jak se dostat k potřebným součástkám, je nákup z internetových obchodů ze všech koutů Evropy. Zatímco krokové motorky a závitové tyče se vám podaří sehnat u některých z českých dodavatelů, kompletní elektroniku, řemeny a drobnosti, jako nulové body, takzvané endstopy, nebo správné šroubky, doporučujeme nakoupit z některé ze zemí Evropské unie.
Navzdory tomu i tyto tiskárny dokážou sloužit uživatelům se zájmem výhradně o samotný tisk. Existuje totiž možnost přihlásit se do některého z mnoha seminářů a workshopů, kde vás odborník provede kompletním procesem stavby a na konci dne budete z akce odcházet nejenom s novými vědomostmi, ale i plně funkční a seřízenou tiskárnou. Jeden z těchto seminářů pořádá i Josef Průša. Přestože za něj zaplatíte oproti samotné tiskárně něco extra (cena seminářů se pohybuje okolo dvaceti tisíc korun), můžete mít jistotu, že bude vše fungovat tak, jak má.