Dnešní příspěvek je výjimečně jazykovým okénkem, které ne každý oceňuje, ale ti ostatní si mohou rozšířit obzory – a působit pak v komunitě (nejen) 3D tiskařů o něco dospěleji.
Domácí 3D tiskárny se staly fenoménem, při jejich směšně nízkých cenách si je může pořídit už doslova každý. Stále jde ale o výrobní zařízení, s nímž přitom dnes a denně přichází do styku mnoho laiků bez většího technického povědomí.
Není proto vůbec výjimečné, že si někdo za pár tisícikorun pořídí svoji první „skládačku“ a teprve poté začíná zjišťovat, co a jak si s ní vlastně počít. V kombinaci s obecnou lenivostí vzdělávat se a hledat informace (natož umět s nimi pracovat), se pak spousta lidí obrací na facebookové fanouškovské skupiny, v nichž se pak stále dokola objevují tytéž dotazy.
A jedním ze syndromů těchto dotazů bývá vtipná terminologie, ze které se s přibývajícími zkušenostmi uživatelů takových 3D tiskáren v komunitě stává nechtěný standard. Nejčastěji se opakuje zmatený pojem „malovat“ v souvislosti s vytvářením počítačových modelů pro 3D tisk.
Dovolme si tedy na tomto místě aspoň trošku jazykového poučení – těm, kdo tyto pojmy dosud neznají nebo nepoužívají, jejich osvojení pomůže ve dvou věcech: Nebudete působit směšně a při pokládání dotazů do vyhledávačů získáte zpět relevantnější výsledky k tomu, co hledáte.
Naučte se rozlišovat:
- Malování – znamená nanášení barvy (nejčastěji) štětcem, ať už na malířské plátno, stěnu vašeho obýváku nebo na vytištěný model, který takto chcete zušlechtit.
- Kreslení – dělá se například tužkou nebo perem a taktéž nemá nic společného se 3D tiskem. Ačkoliv jako kreslení se už dá označit tvorba technických výkresů (v ploše) a lze hovořit o kreslení ve 2D CAD systémech.
- Modelování – to je to nejlepší možné slovo, které používejte pro vytváření 3D modelů určených do výroby – ať už 3D tiskem nebo třeba CNC obráběním. Ptejte se, „jak něco vymodelovat ve 3D“ a když hledáte v Googlu, hledejte „3D modelování“ (nebo anglický ekvivalent).
- Konstruování – jde o obdobu modelování, takto se označuje mezi profesionály ve strojírenství, kteří pro tvorbu výrobních dat používají sofistikované CAD systémy (alternativně se hovoří také o „navrhování“). Konstruování na rozdíl od modelování nepracuje jen se 3D modely, ale také s 2D výkresy, výrobními informacemi (MBD), správou dat (PDM) apod. Ale o tom zas někdy jindy…
Slovo „malovat“ nemá se 3D tiskem nic společného – vyjma situace, kdy chcete pomalovat barvami vytištěný model. I to má svoje důvody a spousta lidí (hlavně výrobci všemožných filmových a fantasy postaviček nebo cosplay doplňků) určitě malbu na tištěné díly využije. V softwaru pro tvorbu 3D modelů však nemůžete namalovat zhola nic…
Foto: Freepik.com