Vítězný tým se nemění. To zřejmě napadne každého, kdo srovná velmi úspěšný a mnohokrát oceněný model M200 s jeho dlouho očekávaným, mladším a větším bratříčkem. Právě nárůst tiskového objemu je nejviditelnější změnou, po které mnozí uživatelé volali. Umožní jim tisk mnohem větších modelů v jediném kroku – a Zortrax přitom slibuje stejnou spolehlivost, na kterou jsou zvyklí. Co už potěší méně, jsou některé funkce, které bychom u takto kvalitního výrobce v roce 2016 v základu očekávali.
Zortrax M200, který byl první tiskárnou stejnojmenného polského týmu, patří dosud k tomu nejlepšímu, co jsme v kategorii stolních FDM/FFF tiskáren mohli v redakci osobně otestovat. Vyniká jak provozní spolehlivostí a kvalitou tisku, tak třeba i velmi snadným uvedením do provozu. Po rozporuplně přijatém modelu Inventure konečně přichází nový Zortrax, který tiskový objem zásadně zvětšuje – z 200 × 200 × 180 mm (u M200) na 300 × 300 × 300 mm (M300), tedy ze 7,2 až na 27 litrů. Zvětšil se také rozměr cívky s originálními materiály, která má výřez pro snazší přehled o zbývajícím materiálu. Když jsme u materiálů, uživatelé opět musejí počítat pouze s originálními materiály od výrobce. Mezi čtveřicí Z-Ultrat, Z-HIPS, Z-Glass, Z-PETG jsme marně hledali klasické ABS či PLA, ale Zortrax tradičně sází na vlastní pokročilejší materiály, u kterých garantuje kvalitu.
Většina parametrů zůstává u novinky obdobná, jako u modelu M200, včetně jediné tiskové hlavy s tryskou průměru 0,4 mm nebo perforované podložky, u které nemusíte řešit problém předčasného odtrhávání modelu s dočasnou podstavou (raft) za cenu silové práce se špachtlí či větší spotřeby materiálu (viz už recenze modelu M200). Technologii vyrovnání podložky si Zortrax dokonce nechal patentovat. Uživatele potěší také základní balení, ve kterém získají nejen tiskárnu M300 s materiálem do začátků a startovním balíčkem, včetně vlastní aplikace na přípravu tisku Z-Suite, ale také dříve příplatkové boční panely, které uzavírají tiskovou komoru pro lepší tepelnou stabilitu při tisku.
https://www.youtube.com/watch?v=149nf_4ZDqk
Kde může být podobnost se starším modelem M200 naopak na škodu, je třeba chybějící drátové i bezdrátové síťové připojení, o zabudované kamerce pro sledování a ovládání tisku na dálku nemluvě. Žonglovat s paměťovými kartami a nemoci si na dálku vizuálně ověřit postup tisku – ať už je u Zortraxu tradičně velmi spolehlivý – už v roce 2016 citelněji zamrzí. Nicméně sebevědomý Zortrax své zákazníky zřejmě dobře zná a rozhodl se i tentokrát vsadit na jednoduchost a léty osvědčenou kombinaci funkcí. Uvidíme, zda bude M300 podobným trhákem, jako menší model M200 představený před třemi lety na Kickstarteru. Na cenu nového modelu si zatím musíme počkat.
Parametry 3D tiskárny:
- Tisková technologie: LPD (Layer Plastic Deposition)
- Stavební prostor: 300 × 300 × 300 mm
- Standardní tloušťka vrstev: 0,09–0,3 mm
- Minimální tloušťka stěny: 0,4 mm (optimálně 0,8 mm a více)
- Průměr trysky: 0,4 mm
- Extrudér: max. 380 °C
- Podložka: perforovaná, vyhřívaná (max. 110 °C)
- Materiál: Z-Filament (pouze vlastní) – Z-Ultrat, Z-HIPS, Z-Glass, Z-PETG
- Průměr struny: 1,75 mm
- Konektivita: SD karta
- Software: Z-Suite (vlastní)
- Podporované formáty dat: STL, OBJ, DXF, 3MF
- Podporované platformy: Windows 7 a novější, Mac OS X
- Požadovaná teplota okolního prostředí při tisku: 20–35 °C
- Rozměry zařízení: 490 × 560 × 590 mm (i s cívkou)
- Udávaná spotřeba: cca 290 W
- Web výrobce: Zotrax.com