Nabídka jedné z vůbec nejznámějších značek stolních tiskáren se rozrostla hned o dva nové modely. Zatímco Replicator+ má zaujmout především profesionály, drobnější Replicator Mini+ by měl zamířit zejména do škol. Nejde ale o jediné novinky, kterými se MakerBot pod taktovkou mateřského Stratasysu pochlubil.
Pověst málokteré z tradičních značek stolních 3D tiskáren byla v minulých letech zkoušena tak, jako ta společnosti MakerBot. Zejména vlekoucí se problémy s nespolehlivými tiskovými hlavami Smart Extruder dokázaly dříve věrným uživatelům přidat nejednu vrásku na čele. Vývojáři, zdá se, hlavní potíže vyřešili s verzí Smart Extruder+ uvedenou letos v zimě. Také dvě hardwarové novinky, které tuto tiskovou hlavu využívají, jdou cestou plusových verzí – tedy vylepšením a zdokonalením existujících 3D tiskáren.
Značka, která byla dříve takřka synonymem pro FDM zařízení v dílnách nadšenců po celém světě, se oficiálně vydává jiným směrem – k profesionálním návrhářům a konstruktérům. Pro mnohé z nich má být logickým doplněním či předstupněm výše postavené nabídky tiskáren Stratasys, jinde mají novinky obměnit rozsáhlou, avšak rychle zastarávající základnu instalovaných tiskáren MakerBot.
„Nový MakerBot pro profesionály“
Už samotné motto, které dali tvůrci Replicatoru+ do vínku, má být dostatečně výmluvné. Vylepšená FDM tiskárna se stavebním objemem 295 × 195 × 165 milimetrů a standardními vrstvami od 0,1 do 0,4 milimetru má být především nástrojem plně integrovaným do pracovního postupu konstruktérů. Poradí si přímo s 3D modely z řady známých CAD aplikací, včetně Autodesk Inventoru, Catie, NX, Solid Edge, ProE/Crea a řady dalších, aniž by bylo nutné je převádět do povrchových modelů formátu STL. Díky cloudovému prostředí mají být nové Replicatory na dálku spravovatelné pomocí aplikací MakerBot Print a Mobile. Druhé zmiňované řešení – MakerBot Mobile – má také přinést snadnější bezdrátové ovládání při prvotním nastavení zařízení. Tiskárně nechybí ani v rámu integrovaná kamera, LCD displej či WiFi, USB a ethernetové připojení.
Zajímavé jsou informace o tiskové podložce. Nejen, že si Replicator+ poradí s více různými tiskovými profily pro jednotlivé výtisky v rámci jediné podložky, ale ta je navíc vyjímatelná a prohnutelná tak, aby i u větších modelů zmizel problém s obtížným odloupnutím od podkladu. MakerBot se u vylepšené tiskárny chlubí nejen zvětšeným tiskovým prostorem a tišší prací, ale také o 30 % vyšší rychlostí oproti předchůdci. Oficiální tisková informace o „380 tisících hodinách testů“ je pak přinejmenším značně diskutabilní, protože zahrnuje nejen testování obou nových tiskáren, ale také samotných tiskových hlav Smart Extruder+ a dalších, blíže neuvedených sestav.
PLA s vlastnostmi ABS?
U tiskárny se sebevědomou zaváděcí cenou 55 900 korun bez DPH (1 999 dolarů bez daně na americkém trhu), která ještě v listopadu poskočí na 69 900 korun bez DPH (v USA o 500 dolarů nahoru), možná profesionální uživatele zarazí, že podložka je pouze nevyhřívaná. MakerBot omezení materiálů na PLA, kterému studená podložka při tisku nevadí, částečně řeší uvedením modifikovaného Slate Gray Tough PLA. K tisku z tohoto materiálu, u kterého se výrobce chlubí pevností srovnatelnou s ABS a odolností a snadnou tisknutelností odpovídající PLA, ale bude nutné dokoupit jinou tiskovou hlavu – Tough PLA Smart Extruder+ – a tu před tiskem vyměnit spolu s materiálem. Prodávat se bude v balíčku se třemi cívkami nového materiálu. Ač je výměna tiskové hlavy u nových MakerBotů díky magnetickému uchycení otázkou okamžiku, bude nutné, aby si na takový postup uživatelé zvykli a nebrali jej jako zbytečné zdržení navíc.
Menší z obou bratrů
MakerBot Replicator Mini+ šel podobnou cestou vylepšení, jako jeho větší sourozenec. Nabízí proti svému předchůdci o 10 % vyšší rychlost tisku, o 28 % větší stavební objem (101 × 126 × 126 milimetrů), má být výrazně tišší. Opět nabízí možnost bezdrátového připojení a kamery pro vzdálenou kontrolu tisku. Směrován je zejména do školních tříd a laboratoří. Zaváděcí cena pro americký trh je 999 dolarů, poté vyskočí na 1 299 dolarů (bez daně).
Thingiverse a výuka
Portálem, na kterém můžete najít nejširší nabídku komunitou připravovaných modelů k 3D tisku, je dodnes oblíbený Thingiverse. Nová platforma Thingiverse Education umožňuj vzájemné propojení vyučujících a výměnu jejich zkušeností. Již nyní má obsahovat více než stovku pečlivě připravených výukových lekcí.
Jak to bude s MakerBoty na českém trhu?
Novinky od MakerBotu uvidíme již za týden v rámci velké konference o 3D tisku při MSV v Brně. Zájemci se zde budou moci nejen podívat, ale ověřit si také českou cenu a rozsah odborné podpory, kterou bude k tiskárnám nabízet jeden z hlavních partnerů akce, tým MCAE Systems.
Čtenáře portálu 3D-tisk.cz pak jistě potěší, že Replicator+ zanedlouho podrobíme i redakčnímu testu.
Zdroje: MakerBot