Ekonomický magazín Bloomberg přinesl informaci o záměru švédské společnosti Sandvik otevřít ve městě Sandviken výzkumné a vývojové centrum věnované technologiím 3D tisku.
Význam tohoto kroku podtrhuje skutečnost, že Sandvik je v současnosti největším výrobcem nástrojů pro tradiční obrábění kovů. Klasická „strojařina“ se tak otevírá pro ni novému trhu aditivní výroby, na niž bylo z této strany dosud pohlíženo se skepsí až despektem.
Sandvik se nicméně na trhu 3D tiskáren angažuje už delší dobu, neboť pod značkou Osprey dodává práškové materiálu pro tisk z kovu. Jeho současné kroky ovšem znamenají mnohem víc – jak pro Bloomberg vyjádřil Mikael Schuisky, manažer Sandviku zodpovědný za divizi aditivní výroby: „Chceme to povýšit na novou úroveň. Pracujeme na cíleném strategickém posunu, aby z těchto vývojových aktivit těžila celá organizace.“
Aditivní výrobě otevírají dveře také další typicky strojírenské firmy zvučných jmen. Jako jedna z prvních například DMG Mori, která vloni představila hybridní stroj pro obrábění a aditivní výrobu současně. Na druhou stranu, výrobce strojírenského CAM systému Cimatron, byl koupen největším výrobcem 3D tiskáren 3D Systems… to vše jsou důkazy, že se aditivní výroba stává přímou součástí produktivních výrobních postupů po boku obráběcích strojů, nebo jako jejich přímá součást.