Z pohledu vývojářů moderních 3D tiskáren jsou prostorová omezení od toho, aby se překračovala. Místo zmenšování či pracného rozdělování modelů si dnes klidně můžete nechat vytisknout z jediného kusu sochu v měřítku 1:1, velký produkční díl z ušlechtilého kovu nebo dokonce část hrubé stavby domu.
Poloprofesionální a průmyslový FDM/FFF tisk
Pryč jsou doby, kdy byl tisknutelný objem okolo 200 × 200 × 200 milimetrů zlatou střední cestou v oblasti stolního FFF/FDM tisku využívajícího tavených polymerů. Tradiční výrobci stále častěji přicházejí s variantami, které oproti standardním modelům nabízejí zvětšení min. v jedné z os, vzpomeňme třeba Ultimaker 2 Extended. I v tomto základním segmentu zařízení pro aditivní výrobu ale najdete řadu tiskáren, které už na stůl nepostavíte. Za všechny jmenujme třeba českou 3D tiskárnu DeeRed od Be3D s maximálním tiskovým objemem 400 × 600 × 800 milimetrů – nebo rovnou Builder Extreme 2000, který si poradí i s modely o rozměrech 690 × 690 × 1900 milimetrů.
Zůstaneme-li u technologie FDM, ale podíváme se výš, do segmentu profesionální aditivní výroby, najdeme zde modelovou řadu Fortus 900mc společnosti Stratasys, která spolehlivě slouží v řadě podniků napříč odvětvími. Odolné a přesné díly – od prototypů přes montážní přípravky po produkční součástky – tiskne z 12 různých termoplastů ve velikostech do 914 × 610 × 914 milimetrů.
Opravdovým rekordmanem z pohledu stavebního prostoru je ale zařízení BAAM 100 Alpha Dimensions. Vytisknout si v něm můžete modely do velikosti 6,1 × 2,4 × 1,8 metru, třeba šasi sportovního vozu:
Stereolitografie a další produkční technologie
V oblasti stereolitografických tiskáren pro profesionální využití patří k největším produkční SLA zařízení ProX 950 od 3D Systems. S technologií tiskové hlavy PolyRay dokáže tisknout modely až 1,5 × 0,75 × 0,55 metru velké, do hmotnosti 150 kilogramů. A nejen modely výrobků – využití nachází třeba při stavbě přesných odlévacích forem.
Ještě větší stereolitografickou tiskárnou je ta s příznačným jménem Mammoth SL od společnosti Materialise. Jejím limitem jsou výtisky velikosti 2,1 × 0,7 × 0,8 metru. Jak tisk vytvrzováním tekutých fotocitlivých materiálů vypadá, názorně ukazuje video:
Nahlédneme-li do oblasti výroby produkčních kovových součástí metodami SLS a SLM, i zde najdeme nového rekordmana – Concept Laser X line 2000R nabízí stavební prostor o velikosti 800 × 400 × 500 milimetrů. A to při fyzikálních vlastnostech výtisků, které se velmi blíží například obrobkům – avšak při mnohem větších možnostech prostorové složitosti modelu.
Titulem největší vícemateriálové 3D tiskárny se pyšní Objet100 Plus od společnosti Stratasys s technologií PolyJet. Ve stavební komoře objemu 1000 × 800 × 500 milimetrů dokáže v rámci jediné, plně automatické tiskové operace kombinovat až 14 materiálů s různými pohledovými i fyzikálními vlastnostmi.
Potřebujete-li vytisknout opravdu velké formy postupným spojováním jemných sypkých materiálů (vč. jemnozrnného písku) pomocí tekutého pojiva po vrstvách, i ty opravdu velké modely velikosti až 4 × 2 × 1 metr zvládne vyrobit průmyslová 3D tiskárna Voxeljet VX4000.
Další na řadě je stavebnictví
Existují ale ještě větší zařízení, která můžeme směle zařadit mezi 3D tiskárny. To však musíme zamířit z výrobních hal na staveniště. Vyměníte-li termoplast za betonovou směs, můžete se pustit třeba do tisku obytných domů: