Štěstí přeje připraveným, říká se – a platí to dvojnásob v nejisté současnosti, kdy se lépe daří firmám schopným pružně reagovat na měnící se podmínky. Ve společnosti MCAE Systems, která českým a slovenským podnikům už déle než 25 let pomáhá implementovat pokrokové digitální výrobní technologie, o tom vědí své.
V rozhovoru s ředitelem společnosti MCAE Systems, který vyplynul z naší ankety mezi dodavateli technologií aditivní výroby, jsme si povídali mimo jiné o tom, jak se v uplynulém roce vyvíjel zájem o 3D tiskárny (které se po letech opět dostaly na mediální výsluní díky masivnímu tisku ochranných pomůcek pro zdravotníky) a jak se firmě osvědčily virtuální formáty kontaktu se zákazníky, když hromadná setkání ve fyzické podobě jsou nadále nedostupná.
Rok 2020 byl na technologické novinky poměrně skoupý, ale přesto – do vašeho portfolia několik zajímavých produktů přibylo. Na které byste chtěl zvlášť upozornit?
Miloslav Drápela, MCAE Systems: Úspěšně jsme představili celou řadu 3D tiskáren Stratasys J8xx a novou 3D tiskárnu Stratasys J55, v obou případech s technologií PolyJet. Tyto 3D tiskárny jsou určené především pro designéry a designérská studia, protože urychlují proces od návrhu přes vytvoření koncepčního designu až po finální výrobek. Tiskárny nabízejí nepřeberné množství barev, včetně vzorníku PANTONE, reálné textury, ale i transparentní materiál. PANTONE navíc umožňuje věrné texturování a rychlou přípravu modelu ve spolupráci s profesionální softwarem KeyShot, ve kterém velice snadno vytvoříte kompletní model s 3D texturou, působivou barevností a dalšími materiálovými vlastnostmi. To vše při jednoduchém procesu mezi přípravou modelu a samotným 3D tiskem. Designér si tak může snadno nachystat model, který bude mít uvnitř použitý tvrdý materiál a z venku zase naopak pružný, gumový materiál. Další novinkou je kompaktní stolní FDM 3D tiskárna MakerBot Method Carbon Fiber, jež umožňuje tisk z řady materiálů od ASA, až po nylon a další technické materiály, jako je karbon. Na český trh jsme uvedli také zcela novou 3D tiskárnu pro tisk z kovů XM200C, kterou vyvinula společnost Xact Metal na univerzitě v Pensylvánii. Je to řešení velmi kvalitního 3D tisku z kovů za dostupnou cenu. A v neposlední řadě naše zatím naše nejčerstvější novinka – 3D tisk z mědi na zařízení Studio System+ od našeho partnera Desktop Metal. Měď je ideální pro volbou pro ty, kteří potřebují vyrábět díly pro elektronická zařízení například v ropném, plynárenském, automobilovém nebo spotřebním průmyslu, protože měď má vynikající tepelnou a elektrickou vodivost.
Došlo v uplynulém roce k nějakým významnějším výkyvům v poptávce po 3D tiskárnách v důsledku s probíhající epidemií?
Navzdory striktním omezením, která provázela celosvětovou pandemii, tak se nám v roce 2020 podařilo realizovat významné zakázky 3D tiskáren i služeb do průmyslových podniků, ale také na technické univerzity a umělecké školy.
Na základě vaší zkušenosti se zákazníky – jaká máte očekávání ohledně vývoje trhu ve vašem oboru v roce 2021?
Přáli bychom si, aby se celá situace s pandemií, která omezuje obchodní aktivity a celkovou ekonomiku, v příštím roce zlepšila. Aby ekonomický rozvoj mohl pokračovat a firmy byly schopné investovat do inovací, které jim usnadní vývoj a výrobu. Myslím, že po zkušenostech, které přinesl 3D tisk v průběhu pandemie, si veřejnost uvědomí, jak je důležitý význam této technologie a zvýší se tak zájem o ni. A to nejen v technických odvětvích, ale i v oblasti medicíny, kde má velký potenciál.
Loňský rok přinesl velké omezení v možnostech propagace a kontaktu se zákazníky. Jaké marketingové nástroje vám letos nejvíc chyběly a které se vám naopak nejvíc osvědčily?
Samozřejmě jsme se museli současné situaci přizpůsobit a dlouhou dobu jsme věřili, že se na podzim uskuteční Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně, což se nakonec nestalo. Proto jsme si připravili vlastní „virtuální veletrh“, na kterém jsme prezentovali naše technologické novinky. To bychom chtěli v budoucnu zopakovat, protože navzdory tomu, že jsme se s našimi zákazníky nesetkali osobně, měli jsme příležitost jim naše technologie přiblížit a obchodníci byli připravení pro schůzky v online prostředí. Co se nám ale osvědčilo ještě více, byly krátké webináře věnované nejrůznějším oblastem, ať už to byl 3D tisk, 3D optické měření nebo novinky z prostředí softwaru Tebis. Ale samozřejmě se těšíme na to, až zase budeme mít možnost pozvat naše partnery a zákazníky k nám, do sídla firmy v Kuřimi, protože jsme ještě nemohli oslavit naše 25leté výročí na trhu s 3D technologiemi. Počínaje rokem 2021 budou všechny naše marketingové aktivity probíhat online a budeme věřit, že se potkáme i osobně. Nejistoty se nebojíme, máme to pevně ve svých rukou a snažíme se pružně reagovat na měnící se opatření.
Fotografie v úvodu: Kristián Vaněk, MCAE Systems