Přední světoví výrobci sportovních bot – od Adidasu po Nike – se snaží najít způsob, jak přizpůsobit své neustále zdokonalované výrobky na míru nejnáročnějším uživatelům. Ač mají jejich prototypy využívající 3D tisku zatím stále kus cesty před sebou, než dospějí k finálnímu spotřebnímu výrobku, ukazují směr, kterým se možná zanedlouho vydá část obuvnictví.
Pokud jste se zúčastnili prvního dne konference na letošním 3Dexpu, možná vás zaujala zajímavá přednáška Petra Bláhy o výrobě nazouváků tištěných na běžné stolní 3D tiskárně. Známé značky Adidas, New Balance, Nike či Under Armour jdou ale mnohem dál a za nemalých investic do výzkumu a vývoje využívají průmyslových metod aditivní výroby při zrodu prototypů plně funkčních sportovních bot.
Adidas se na podzim pochlubil s prototypem běžecké boty vyrobené s přispěním 3D tisku:
https://www.youtube.com/watch?v=3RucyZiPfjw
Běžná sportovní bota se skládá ze tří částí: svršku, mezipodešve a podešve. A právě mezipodešev, která zásadním způsobem ovlivňuje stabilitu sportovce i přenos energie do podkladu, je v hledáčku výzkumníků především. Využití zde nachází tzv. generativní navrhování, kdy je na základě vstupních podmínek počítačem vygenerována maximálně odlehčená nosná struktura, často nevyrobitelná jinou metodou než právě 3D tiskem. Využívá se zde pokročilých pružných a odolných materiálů, které se v podobě jemných prášků po vrstvách spékají laserem do výsledného tvaru (technologie SLS).
V přírodě i architektuře hledali inspiraci vývojáři značky Under Armour při návrhu boty UA Architech:
Vrátíme-li se nazpět k osobnímu 3D tisku, se stále lepší dostupností flexibilních tiskových materiálů a stolních FDM/FFF 3D tiskáren s dostatečným tiskovým objemem se mnozí uživatelé zaobírají myšlenkou výroby na míru přizpůsobených vložek do bot. Podkladem pro jejich návrh může být nejen 3D sken, ale také 2D sken z obyčejného kancelářského skeneru. Jak taková data upravit pro 3D tisk, ukazuje třeba návod týmu Gyrobot ze Spojeného království, který sází na otevřené softwarové technologie.
Ač si dnes ještě kompletně 3D vytištěnou obuv na míru neobjednáte a i výroba samotných prototypů je stále velmi drahou záležitostí, vývoj v této oblasti jde rychle kupředu. Naskenovat nohu je nakonec také otázkou vteřin. Blížíme se pomalu k vysněnému cíli – botám, které vás nikde tlačit nebudou.