Je vždycky příjemné vidět, že všechny ty řeči o tom, jak se technologie stávají dostupnými, nejsou vůbec plané.
Platí to i v případě projektu dírkové komory, se kterým se úspěšně pokusil oslovit potenciální investory na webu Kickstarter.com nadšený fotograf Clint O’Connor. Vývoj fotoaparátu, který nazval Flyer 6×6, obnášel zhruba pětatřicet generací CAD návrhů v etapě digitálního prototypu a následně mnoha více či méně funkčních fyzických prototypů vytvářených na 3D tiskárně Solidoodle 3.
Ačkoliv po donátorech požadoval pouhých 1200 dolarů na to, aby si mohl dokoupit materiál a dotáhnout projekt do finále, za tři týdny po zveřejnění výzvy se mu sešlo více než pět tisíc dolarů. Požadovanou částku získal už během prvních čtrnácti hodin.
Dírková komora je velmi jednoduchým fotoaparátem, který se obejde bez typické optiky (proto „dírková“). Obraz je exponován na běžný fotografický film, ovšem doba expozice je při tomto procesu obvykle extrémně dlouhá. Nepočítá se na tisíciny nebo setiny, jako u běžné fotografie, nýbrž na dlouhé hodiny.
Pro uživatele to však neznamená žádné negativum, neboť po dírkové komoře obvykle sáhnou ti, pro něž je takový přístroj kreativním přínosem. Velmi dlouhé expozice jsou totiž schopny zachytit svět tak, jak jej okem nikdy nespatříte.
Pokud vás projekt zaujal, můžete si od jeho autora pořídit za 29 dolarů sadu pro postavení vlastního fotoaparátu. Šetřiví pak mohou za 20 dolarů získat pouze STL soubory, aby si všechny díly sami vytiskli.