Newyorský MakerBot patří k vůbec nejslavnějším značkám v oblasti stolního FDM tisku. Dvojice nových 3D tiskáren Replicator+ a Mini+ navazuje na tradiční modely, cílí především na konstruktéry a do oblasti vzdělávání. Jak se větší z obou tiskáren předvedla v našem redakčním testu?
Kapitoly:
1. Z historie MakerBotu, parametry a konstrukce 3D tiskárny, první spuštění a kalibrace, materiály.
2. Příprava tisku, aplikace MakerBot Mobile a Print, kvalita 3D tisku, hodnocení redakce.
Mobilní aplikace pro přípravu tisku
Nový MakerBot se hned od počátku zabydlí také ve vašem telefonu. Proč? Prvotní nastavení 3D tiskárny je totiž doporučeno provádět právě z nové mobilní aplikace MakerBot Mobile. Tiskárna se přepne do režimu bezdrátového hotspotu, spáruje se s mobilem, připojí do vaší bezdrátové sítě. Případně můžete vsadit i na klasický drátový ethernet. Než výrobce vydal opravenou verzi mobilní aplikace, prožili jsme si horké chvilky. Tiskárna se bez zjevného důvodu odmítala spárovat s jakýmkoli z nabídnutých chytrých telefonů s Androidem. Nová verze mobilní aplikace a aktualizace firmwaru tiskárny naštěstí problém vzápětí odstranily. Jen při síťovém provozu se nám občas tiskárna samovolně odpojovala nebo hlásila náhodnou chybu, zpravidla stačilo její nové vyhledání v aplikaci.
Jakmile je tiskárna jednou ve vaší síti, lze se k ní připojit z počítače i mobilního telefonu, včetně přenosu obrazu ze zabudované kamerky. Vzdálený tisk je velmi pohodlný a jde bezpochyby o jeden ze současných trendů lákajících uživatele. Díky přenosu obrazu vidíte, co se nad tiskovou podložkou právě děje, aniž musíte běžet k tiskárně, můžete spouštět tisk na dálku i bez fyzického potvrzování na tiskárně. Po příchodu na pracoviště tak tiskárnu zapnete a zkontrolujete očištěnou podložku, poslání modelu k tisku už zvládnete od stolu – třeba z oddělené kanceláře. Odebrání modelu a vyčištění podložky se bez vás sice pořád neobejdou, i tak jde o vítané usnadnění práce. Vzdálený monitoring tisku můžete současně provozovat na více síťových tiskárnách.
Vrátíme-li se k mobilní aplikaci, má ještě jednu atraktivní možnost – propojení s nejoblíbenějším světovým portálem s modely pro 3D tisk Thingiverse. Co víc, pokud si zde vyhledáte model a jeho data ve formátu STL, můžete je okamžitě na dálku poslat na tiskárnu – přímo z mobilního telefonu. Aplikace vám sice nenabídne volbu parametrů tisku a zvolí za vás, u většiny rychlých tisků to však moc vadit nebude. Můžete teď právem namítnout, že Replicator+ přece cílí na konstruktéry, kteří své profesionální 3D modely na Thingiverse určitě sdílet nebudou. Nicméně nezapomeňme, že druhu podzimní novinkou je menší Replicator Mini+ zaměřený na školství. A tam už může být tisk přímo z Thingiverse praktickou záležitostí.
Příprava tisku z počítače v novém kabátku
Kromě mobilní aplikace je novinkou i MakerBot Print pro přípravu tisku na počítači. Oproti tradiční aplikaci MakerBot Desktop, kterou nakonec můžete použít také, přináší velmi jednoduché a poměrně přímočaré rozhraní. Aplikace Print si poradí s běžnými STL modely, umí však načítat i díly a celé sestavy ve formátech nejznámějších CAD aplikací. Konstruktéři ocení, že se načtené sestavy rovnou rozloží na jednotlivé díly a automaticky uspořádají na tiskovou podložku, ve stromové struktuře sestavy lze zvolit, co se bude tisknout a co zůstane potlačeno. Jde přitom o praktickou funkci už vzhledem k ne úplně zvládnutému exportu do STL v některých CAD řešeních. Celé tiskové projekty lze navíc ukládat do cloudu na později – či je sdílet kolegům na dalších pracovištích.
Přehledné je i zobrazení simulace tiskového kódu, byť u složitějších sestav si na výpočet počkáte déle, než jste možná zvyklí. Aplikace Print je také připravena na různé verze Smart Extruderu podle použité varianty PLA. Kde ji zatím tlačí bota, je velmi omezená možnost nastavení parametrů tisku a 3D tiskárny. Třeba u zadání požadovaného zvětšení modelu může uživatel volit pouze procenty, ne požadovaný rozměr výtisku v některé z os. Tady vývojáři konstruktérům moc vstříc nevycházejí. Chyběly překvapivě i některé volby, které nabízí mobilní aplikace, třeba ruční doladění odstupu trysky od podložky. Náročný uživatel nicméně může sáhnout po aplikaci MakerBot Desktop. Vzhledem k frekvenci aktualizací je také šance, že se chybějící funkce na přání uživatelů zanedlouho objeví i v nové aplikaci Print.
Jeden detail na okraj: Překvapilo nás, že výrobce stále doporučuje používat při tisku podstavy neboli rafty. Tyto dočasné vrstvy vytištěné mezi podložkou a samotným modelem na jedné straně zabezpečují lepší přilnavost k podložce i u modelů s menším či složitým půdorysem a omezují vliv případně nepřesně vyrovnané podložky. Na druhou stranu ale výtisk ztrácí výhodu hladkého povrchu první vrstvy, z tištěné podstavy se velmi špatně odstraňuje a často je nutné dodatečné začišťování kousků odlomených z podkladu. O vyšší spotřebě materiálu ani nemluvě.
Aplikace MakerBot Print v námi testované, říjnové verzi sice umožňovala jedním kliknutím v nastavení podstavu odebrat a tisknout přímo na podložku, mělo to ale háček: Uživatel nesměl zapomenout snížit v nastavení tiskárny odstup trysky od podložky o cca tři desetiny milimetru. Jenže to přímo z aplikace Print zatím udělat nešlo, museli jsme si pomoci jinde. Přitom tisk přímo na podložku zvládá Replicator+ na vyrovnaném podkladu bez potíží a výtisky z PLA držely na adhesivním povrchu také velmi dobře.
Rychlý, nebo kvalitní?
Naše hodnocení kvality výtisků bylo rozporuplné – nejvíc zpočátku, když jsme využívali tiskových profilů připravených přímo výrobcem v aplikacích Mobile a Print. Replicator+ je laděn pro rychlejší tisk větších modelů či sestav dílů. Neměli jsme také jediný problém se spolehlivostí z pohledu dokončení tisku, ucpávání trysky s originálním PLA apod.
Nad ukázkami výtisků je dobré připomenout, že jsme zkoušeli lesklé PLA v šedém odstínu, které je obzvlášť nekompromisní ve zdůraznění všech nežádoucích detailů. A právě zpracování drobných detailů a nekonzistence povrchů nás v průběhu testů trochu trápily. Záhy jsme začali tiskové parametry upravovat v aplikaci Desktop, snižovat rychlost tisku apod. Na druhou várku testovacích modelů jsme rovnou sáhli po tiskovém profilu od zkušeného českého dodavatele MCAE Systems, který prokreslení detailů alespoň zčásti pomohl vylepšit. Testovací modely jsme tiskli s vrstvou 0,2 mm, tiskový profil výrobce s nejnižší vrstvou 0,1 mm byl z pohledu kvality spíše do počtu.
Replicator+ ocení konstruktéři požadující rychlou výrobu objemnějších prototypů. Z pohledu uživatelů vyžadujících co nejvěrnější detaily na malých výtiscích má totiž novinka od MakerBotu na trhu zdatnou konkurenci – ať už v segmentu FDM, nebo třeba u stereolitografie.
Přidáme jeden tip pro méně pokročilé uživatele Replicatoru+, kteří si budou chtít připravit tiskový profil právě s ohledem na detailnější modely: Neztrácejte čas laborováním s kombinacemi nastavení a kontaktujte podporu českého prodejce, která s doladěním na míru pomůže – třeba hned v rámci vstupního školení.
Hodnocení redakce
Jak shrnout naše zkušenosti s novým Replicatorem+? Pochválíme odvahu MakerBotu vstoupit hlouběji na pole vzdálené správy více tiskáren. V době, kdy mnoho konkurenčních 3D tiskáren dosud u prodávaných modelů nenabízí ani integrovanou kameru či síťové připojení, natož bezdrátové, je to bezpochyby krok správným směrem. Ač tedy nové obslužné aplikace MakerBotu ještě budou chvíli dozrávat.
Co se kvality 3D tisku týče, v některých ohledech jsme čekali přece jen víc – už kvůli tradici značky. Výrobcem předem nastavené tiskové profily by se nemusely soustředit pouze na spolehlivost či rychlost, ale také na kvalitu v provedení povrchů a detailů. MakerBoty by možná zasloužily odvážnější konstrukční kroky namísto pouhého vylepšování. Přeci jen jim na trhu vyrostla zdatná konkurence – ať v oblasti kvality, tak i cenové dostupnosti. Opomenout ale nesmíme ani přímé načítání modelů v nativních formátech 3D CAD aplikací. Tahle funkce může cílové skupině konstruktérů ubrat nejednu vrásku díky usnadnění tisku prototypů navržených v profesionálních CAD systémech.
Jak se bude novinkám od MakerBotu prodejně dařit, to si zatím netroufáme odhadnout. Potvrdí-li robustní Replicator+ i v dlouhodobém podnikovém provozu spolehlivost, kterou naznačil po dobu redakčního testu, spokojené uživatele si najde – třeba na pracovištích, která čekají na generační obměnu MakerBotů, kde využívají i dalších navazujících technologií aditivní výroby od mateřského Stratasysu nebo tam, kde využijí automatizace a týmové spolupráce při přípravě 3D tisku.
Za zapůjčení tiskárnu MakerBot Replicator+ pro redakční test děkujeme společnosti MCAE Systems.
Foto & video: Tomáš Vít