Finanční podpora nadšenců stála za zrodem mnoha velmi zajímavých projektů na portálech Kickstarter, Indiegogo a dalších. Bohužel se zde objevujte také řada podvodníků, kteří vývoj (více či méně) zajímavé 3D tiskárny jen předstírají.
On-line investice do rozvoje nedokončených projektů přinášejí značnou míru rizika. Zájemci si za zvýhodněnou cenu kupují doslova zajíce v pytli. Projekt nemusí dopadnout tak, jak sami tvůrci předpokládají, velmi často se opožďuje a neodpovídá už trendům trhu, někdy jsou nezdravě idealizovaná už očekávání samotných fanoušků-investorů. Jak upozorňuje web 3D Printing Industry, množí se bohužel i zjevné podvody. Protože finance na podporu projektu jsou investorům strhávány až po uběhnutí lhůty (zpravidla 30 či 45 dnů) a dosažení minimálního stanoveného objemu prostředků od zájemců, je čas alespoň zjevné podvody nahlásit a projekty nechat zablokovat.
Rostoucí poměr neúspěšných projektů však zjevně nemá vliv na zájem stále širší komunity fanoušků stolního 3D tisku. Týmy, které v pečlivě zpracovaných prezentacích nabízejí kombinaci zajímavého designu, dobrých (byť zatím papírových) parametrů a atraktivní ceny, slaví i nadále velký úspěch. Příkladem může být řada tiskáren NEA 3D (video s představením najdete níže), jejíž tvůrci ihned po zahájení 45denní kampaně na Indiegogo získali od fanoušků příslib investice ve výši 75 tisíc dolarů – a podpora dále rychle roste.
Tým autorů připravil nejen atraktivní oznámení hned tří tiskáren, které začínají na pouhých 495 dolarech (pro Evropany: plus daň, celní poplatky a poštovné), ale výrazně si pomohl k publicitě i uvedením projektu na každoroční konferenci spotřební elektroniky CES, která má celosvětový dosah. Zda tyto 3D tiskárny opravdu dorazí k zákazníkům už v říjnu a kromě zajímavého designu vyniknou i kvalitním tiskem, si teprve musíme počkat.
https://www.youtube.com/watch?v=gyLyUHPNywo