Komentář: České firmy se přetahují v nabídkách „největší 3D tiskárny na světě“

Sdílejte článek přátelům →

Pokud se jako začínající firma snažíte probojovat na výsluní v konkurenci již značně saturovaného trhu, musíte nějak upoutat pozornost. Čeští výrobci 3D tiskáren na to jdou velikášstvím.

Jako první se „největší 3D tiskárnou na světě“ pochlubila strážnická společnost Aroja, která vyvíjí a vyrábí primárně stroje na úrovni konkurenčního MakerBotu. Její stolní 3D tiskárny Easy3Dmaker a Profi3Dmaker již nejsou českým zájemcům o tyto technologie určitě neznámé – můžete je již víc než rok vídat na různých odborných seminářích a výstavách.

Při příležitosti letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně přichystala Aroja světovou premiéru „největší 3D tiskárny na světě“ a získat pozornost se jí určitě podařilo, pravděpodobně i s přispěním skutečnosti, že 3D tisk byl v tomto ročníku významným tématem veletržního dění v Brně.

Maxi 3D Printer, který na MSV 2013 prezentovala moravská firma Aroja, má být teoreticky schopen stavby až šestimetrových výtisků. Foto: Jan Homola
Maxi 3D Printer, který na MSV 2013 prezentovala moravská firma Aroja, má být teoreticky schopen stavby až šestimetrových výtisků. Foto: Jan Homola

O 3D tiskárně Maxi psaly Hospodářské noviny i Mladá fronta Dnes, hovořilo se o ní v televizích a stánek firmy Aroja byl neustále v obležení zvídavých návštěvníků.

Pražská společnost DO-IT na veletrhu nevystavovala, připravovala se na londýnský veletrh 3D Print Show, který proběhl v minulém týdnu, aby na této akci s puncem mezinárodního věhlasu představila „největší sériově vyráběnou 3D tiskárnu na světě“. Také jí se tímto krokem podařilo vyvolat rozruch, o 3D tisku díky ní psal i bulvární deník Blesk.

Tiskárna DeeRed, vyvinutá ve vědeckém inkubátoru ČVUT, v nabídce firmy DO-IT doplní stolní zařízení DeeOrange. Jestli v něčem tyto produkty společně vynikají, je to jistě podařená designová stránka.

Pražská společnost DO-IT představila na londýnském 3D Print Show svoji novinku DeeRed. Zdroj: DO-IT
Česká společnost DO-IT představila v listopadu na londýnském 3D Print Show svoji novinku DeeRed. Zdroj: DO-IT

Pokud bychom vyloženě porovnávali oba české výrobce, zaujme odlišný způsob marketingu i obchodního modelu. Zatímco Aroja letos vychrlila hned několik modelů 3D tiskáren a nyní dominuje šíří svého portfolia, DO-IT se jeví jako pokerový hráč, který svoje karty odhaluje s velkou trpělivostí a hodně vsází na vytváření bezchybného image.

Jak je to s tou velikostí?

Pro zainteresované je přece jen trochu překvapivé, že si tito výrobci pro svoje prvenství zvolili tak diskutabilní parametr, jako je právě velikost stroje, respektive velikost jednorázového výtisku.

Oba používají obdobnou technologii, která vznikla derivací patentovaného postupu FDM, používaného například ve 3D tiskárnách značky Stratasys, jež je s ohledem na přesnost prakticky použitelná jen do určité velikosti výrobků.

Jakékoliv prvenství je zde potom v rovině dílčích nuancí, protože například Stratasys už dávno standardně nabízí stroj Fortus 900mc, který dokáže vytvářet výrobky do rozměru 914 × 610 × 914 mm, čímž o několik decimetrů předčí zde zmiňovanou DeeRed (800 × 400 × 400 mm). Pokud bychom se chytali detailů, bylo by třeba zmínit, že také pod značkou Objet narazíte na profesionální 3D tiskárnu s větší stavební komorou (1000 × 800 × 500 mm u stroje Objet1000), nemluvě o vyloženě monstrózních zařízeních německé firmy Voxeljet se stavebním objemem až do 4000 × 2000 × 1000 mm).

Náskok DeeRed tedy nyní spočívá jen v oné „sériové výrobě“, do níž by měla vstoupit počátkem příštího roku. Sériovost si v tomto případě bude moci dovolit za předpokladu, že zaujme dostatek potenciálních zákazníků – to znamená, že při slibovaném tiskovém prostoru 800 × 400 × 400 milimetrů dokáže tisknout dostatečně přesně a rychle, aby opodstatnila investici v řádu statisíců korun (v porovnání se strojem Fortus 900mc bude ale několikanásobně levnější).

Aroja, jejíž 3D tiskárna Maxi slibuje stavební prostor o velikosti metrové krychle, by dokonce měla nabízet modulární řešení, rozšířitelné až na šest metrů v jednom směru. Je ovšem otázkou, nakolik bude použitá technologie stavby plastového výrobku kompetentní pro stavbu dílů v letadlovém a automobilovém průmyslu, kam toto zařízení míří, zejména proto, že v těchto odvětvích definitivně záleží na přesnosti dílů. Zde se již navíc nebavíme o „hračce“ za desítky tisíc, jako jsou stolní 3D tiskárny, ale o zařízení s pořizovací cenou začínající na 1,8 milionu korun bez DPH.

Na jakékoliv soudy si však počkejme, až tyto tiskárny uvidíme tisknout a budeme moci posoudit jejich produkci. Jak Maxi od Aroji, tak DeeRed od DO-IT, byly na veletrzích vystaveny jako předprodukční prototypy.

Podrobnosti o zmiňovaných 3D tiskárnách firem Aroja a DO-IT najdete v těchto tiskových zprávách:

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA