V komunitě uživatelů levnějších FDM/FFF tiskáren je dnes značka E3D pojmem. Nabízí velmi kvalitní extrudery a celokovové trysky, kterými mnozí uživatelé dodatečně vylepšují možnosti svých stolních tiskáren a reprapových stavebnic. A když podobný výrobce představí svůj projekt open source tiskárny na Kickstarteru, je úspěch dopředu zaručen.
Není skoro dne, kdy by některý start-up po světě neuváděl vlastní stolní 3D tiskárnu. Většinou jde o klony klonů a stavebnice stlačující cenu na ještě nižší úroveň, v lepším případě o vylepšování hranic možného cestou přirozené evoluce a přejímání toho lepšího ze stávajících modelů na trhu. Přesto mohou nově představované projekty i dnes získat velkou pozornost. Důkazem je společný projekt anglických týmů E3D a LittleBox, které pod společnou značkou BigBox3D získaly požadovaných 30 tisíc liber na dokončení vývoje na Kickstarteru za pouhé cca čtyři hodiny. Dlouhých 25 dnů před koncem kampaně už měli tvůrci vybráno 95 tisíc liber. Nejlevnější stavebnice BigBox Lite byla nejrychlejším investorům dostupná za 455 liber, BigBox Pro Kit je stále možné si zamluvit za 575 liber (vše bez poštovného a poplatků).
V čem je jejich řešení natolik zajímavé, aby na něj vsadily stovky drobných investorů i s rizikem, že za své peníze nakonec nemusejí dostat vše, co je slíbeno – nebo teoreticky vůbec nic? A proč se o projekt náruživě zajímají tisíce dalších zájemců na sociálních sítích, i když cena nepatří k nejnižším? Sami tvůrci tvrdí, že si jejich „nekompromisní“ 3D tiskárna bere to nejlepší ze stávajících FDM/FFF zařízení. Má nabídnout přesný tisk s vrstvami od 50 mikronů, opravdu velký stavební prostor o rozměrech až 300 × 200 × 280 mm, zcela automatickou kalibraci podložky zvládající i extrémní sklony (mrkněte na video níže), podporu takřka všech dostupných materiálů díky použití nejnovější generace trysek E3D V6. A na co budou uživatelé slyšet neméně často: řešení má být dostupné pod otevřenou licencí a tvůrci přímo ponoukají k jeho dalšímu vylepšování. Řídit jej bude možné i na dálku s oblíbeným řešením OctoPrint běžícím na levném mikropočítači Raspberry Pi. To vše – spolu s faktem, že tvůrci mají dlouholeté zkušenosti, zajímavé výsledky a dokážou nový koncept náležitě argumentačně prodat – dělá z celého projektu věc hodnou sledování.
Automatická kalibrace si dokáže poradit i s neobvyklým sklonem podložky:
Více podrobností naleznete na webu kampaně, kde může také zkusit štěstí se svou investicí. Na hotové tiskárny se první investoři mohou těšit letos v prosinci. Pokud tedy vše dopadne, jak tvůrci předpokládají.