Od 5. do 8. ledna proběhne v americké Nevadě už 50. ročník největšího a tradičně ostře sledovaného veletrhu spotřební elektroniky. S podporou CzechInvestu se na akci představí také několik zajímavých českých projektů. Mezi nimi i tým Prusa Research, který zatím hlásí rekordní obrat a představuje výsledky vlastního softwarového vývoje.
O pražském týmu vedeném Josefem Průšou letos píšeme často, o zajímavé novinky totiž nemá nouze a mezi nemnoha českými výrobci 3D tiskáren se dosti vymyká třeba celosvětovým záběrem. Výsledky nedávných srovnávacích testů redakce Make a komunity 3D Hubs, ve kterých se aktuální model 3D tiskárny Prusa i3 MK2 umístil nad očekávání výborně, totiž ještě přiživily zájem z celého světa a čekací doba na novou tiskárnu či stavebnici se tak prodloužila na 5 až 8 týdnů. Kdo se na sklonku roku rozmyslel pozdě, vánoční dárek dostane až v lednu.
Šéf Prusa Research rovnou upřesnil, že firma očekává v listopadu překročení měsíčního obratu 60 milionů korun, ročně dokonce 210 milionů. Za rok 2015 to přitom bylo 24,3 milionu, tedy řádově méně. Měsíčně se do více než 90 zemí z Prahy vyexpeduje přes 2000 zařízení. Prodej v Česku už má z tohoto objemu méně než 10% podíl.
Protože se řada dílů na typ MK2 nepřetržitě tiskne na tiskové farmě (složené ze stejných tiskáren), je potřeba také extra zdroj energie:
https://twitter.com/josefprusa/status/802873784529289216
U tiskáren to nekončí
Kromě hardwarových novinek, včetně chystané vícemateriálové verze i3, ale čeští vývojáři nezahálejí ani v oblasti softwarových aplikací pro přípravu 3D tisku. Ač si uživatelé mohou u reprapové tiskárny svobodně vybrat, v Prusa Research se soustředí na vývoj vlastní verze populární aplikace Slic3r. Nově představený Slic3r Prusa Edition tak přináší řadu novinek, které notně předbíhají i kmenovou verzi aplikace. Patří mezi ně:
- krychlová výplň přinášející lepší prostorovou tuhost výtisků,
- lepší optimalizace pro sešikmující se povrchy, kde býval problém s mezerami,
- efektivnější dočasné podpory (ty z komerční aplikace Simplify3D jsou přiznanou motivací),
- doplněné uživatelské rozhraní.
Vývojáři ale paralelně se Slic3rem, jehož rozhraní je již notně zastaralé, pracují také na uživatelské aplikaci PrusaControl. V budoucnu by se měla stát primárním řešením pro uživatele Prusa i3 MK2. Beta verze se možná objeví ještě letos.