Úvahu o realitě 3D tisku zveřejnila jedna z jeho uživatelek Elise Moss na webu CADdigest.com.
Elise Moss je certifikovanou školitelkou softwaru značek Autodesk a SolidWorks. Na vysokoškolské katedře, kde působí, je navíc správkyní 3D tiskárny Dimension, kterou mají k dispozici i její studenti. Pokud patříte k té naivnější části veřejnosti, která má od 3D tisku určitá očekávání na základě povrchních informací z masových sdělovacích prostředků, doporučuji odkazovaný článek k přečtení.
Jestliže neumíte anglicky, zde je v několika bodech stručný souhrn:
- 3D tiskárny používají materiál, který něco stojí. A stejně jako na svojí běžné tiskárně neplýtváte papírem na nepotřebné zbytečnosti (snad), neměli byste to očekávat ani od 3D tiskáren.
- Rozměrové možnosti výtisků ze 3D tiskáren jsou omezeny jejich stavební komorou. Dalším omezením je rozlišení 3D tisku, pro které nevypadají dobře příliš malé, nebo příliš detailní výrobky.
- Produkt ze 3D tiskárny můžete dále zdokonalit například broušením, nebo nátěrem – což si mnoho lidí neuvědomuje.
- Pro 3D tisk potřebujete kvalitní počítačové 3D modely – objemové (tedy nikoliv plošné), které nevykazují chyby v geometrii.
- Vytvoření 3D výtisku zabere spoustu času. Autorka uvádí, že u její tiskárny trvá stavba modelu až 14 hodin (její stavební komora o objemu krychle se stranou délky 8 palců se přitom řadí k těm menším).
Jediné rozumné využití 3D tiskárny Elise Moss vidí ve třech oblastech: pokud chcete ověřit tvarovou správnost výrobku, pokud chcete takový výrobek doopravdy k něčemu použít, anebo pokud jej chcete využít jako demonstraci za účelem prodeje. Více na CADdigest.com.