Lidská touha zachytit skutečnou předlohu a uchovat ji – nebo s ní i dále pracovat – sahá daleko do pravěku k prvním jeskynním malbám a soškám. Nástup moderních technologií, které pracují s přesnými digitálními 3D modely, přinesl zcela nové možnosti. Poptávka po dostupném skenování trojrozměrných předloh, včetně barevné textury povrchu, vedla k vývoji skeneru, který se vyznačuje přístupností i zajímavým designem.
Kapitoly:
- Začátky na Kickstarteru; co skenovat a co ne; jak Scanify funguje
- Nechte se inspirovat; aplikace, cloudové výpočty a podpora; šikovný pomocník pro specifické účely
Jak na to? Nechte se inspirovat tvůrci
Naučit se správně skenovat, abyste s co nejmenší námahou dosáhli co nejvěrnějších výsledků, zabere pár hodin učení se a praktického zkoušení. Usnadnit vám je mohou názorná videa tvůrců, která jistě zaujmou i zájemce o případné zakoupení zařízení Fuel3D Scanify:
- Jak probíhá skenování, co lze skenovat, co ne (anglicky):
- Ukázka sešívání složitějšího modelu v nejnovějším Fuel3D Studiu verze 2.1 (anglicky):
Aplikace, cloudové výpočty a podpora
Obslužná aplikace Fuel3D Studio je středobodem práce s trojrozměrnými snímky. Výpočty probíhají v cloudovém prostředí a méně tak závisejí na výkonnosti vašeho počítače. Aplikace je dostupná ve třech verzích podle rozsahu předplatného cloudových služeb. Všechny verze samozřejmě zvládají základní skenování, ořezávání, automatické sešívání a export. Liší se ale rozsahem funkcí:
- Verze Starter je dostupná bezplatně, neobsahuje pokročilé nástroje pro úpravu povrchové sítě (redukce sítě, odstranění děr, vyhlazení, přidání objemu apod.) a sešívat lze maximálně 6 dílčích skenů složitého modelu. I pro její provoz je nutné být on-line.
- Plus (za 50 dolarů ročně) přidává několik editačních nástrojů navíc, umí sešít až 9 skenů.
- Advanced (za 100 dolarů ročně) je nejvybavenější variantou se všemi nástroji, kterou si také můžete vyzkoušet 30 dnů bezplatně. Není již omezena počtem dílčích skenů, takže můžete sešívat i složitější modely (třeba bustu po celém obvodu).
Pokud jste zvyklí upravovat skeny v externí aplikaci, možná vystačíte se základní verzí. Plné využití možností Scanify však otevírá až předplatné verze Advanced.
V průběhu testování aplikace jsme narazili na dvě softwarové chyby, které jsme řešili přímo s mezinárodní technickou podporou výrobce. V obou případech byla reakce rychlá (max. v řádu desítek minut po e-mailu) a umožnila nám po několika komunikačních mezikrocích pokračovat v práci. Opravu druhé námi nalezené chyby při ukládání (souvisí s rozšířenou znakovou sadou u českých Windows) navíc autoři slíbili zahrnout do nejbližší aktualizace. Výrobce tedy zjevně nenechává uživatele na holičkách. Čeští zákazníci se navíc mohou obrátit přímo na odborný tým MCAE Systems, který u nás Fuel3D Scanify prodává a podporuje.
Šikovný pomocník pro specifické účely
Nejdůležitějším parametrem při rozhodování o pořízení skeneru Fuel3D Scanify bude typ objektů, které zamýšlíte digitalizovat (viz výše). Zatímco nároční podnikoví zákazníci, vyžadující maximální přesnost, ale i hobby uživatelé, kteří sní o levném a zcela univerzálním zařízení do občasného tandemu se stolní 3D tiskárnou, nejspíš tento skener minou, tvůrčí profesionálové, kteří jsou zvyklí s 3D daty pracovat a využijí jeho předností, mohou se Scanify získat šikovný nástroj pro své projekty. Zařízení mohou ocenit i studenti, kteří se hodlají seznámit s fascinujícím světem 3D grafiky získávané snímáním reálií okolo nás.