Manažer Joris Peels z webového servisu I.materialise pro 3D tisk, se v článku pro magazín TechCrunch rozhovořil o svých vizích rozvoje tohoto odvětví v roce 2011.
Ačkoliv se jeho dedukce nemusejí naplnit a některé dost možná hraničí s úplnou fikcí, řada z nich rozhodně stojí za upozornění.
Snahu odlehčit naznačuje datum publikování článku – 31. 12. sice není zrovna Apríl, nicméně na Silvestra nelze brát zcela vážně ani večerní zpravodajské relace mnoha televizních stanic. Autor myšlenek ale působí v pobočce firmy Materialise s více než dvacetiletou tradicí v oblasti 3D tisku. V tématu se tedy zcela jistě orientuje.
Ve dvou úvahách svou představivost přece jen pustil na špacír dál, než je rozumné – konstruuje v nich důvody, proč by měla firma Adobe letos pohltit Autodesk, výrobce AutoCADu, Inventoru atd. a proč by měl Microsoft udělat totéž s francouzskou Dassault Systèmes, která vyvíjí mj. systémy Catia a SolidWorks.
Ostatní jeho myšlenky, ty již zaměřené čistě na 3D tisk, už natolik výstřední nejsou. Tak například…
- organizace Makerbot, která nabízí levné 3D tiskárny jako „open source“ by mohla s dostatečně výkonným marketingem letos prodat až deset tisíc těchto zařízení; v současnosti je přitom na světě provozováno zhruba třicet tisíc strojů pro 3D tisk celkově,
- designéři, kteří vyrábějí své produkty metodami 3D tisku, by se měli dočkat znásobení svých příjmů, z mnohých se stanou díky sériové výrobě milionáři,
- většina výrobců 3D tiskáren nabídne desktopové, tj. malé „stolní“ verze svých zařízení, cílící na běžné spotřebitele,
- na spotřebitele se zaměří též nabídka online služeb pro poskytování 3D tisku, první takovou by mohla nabídnout společnost 3D Systems,
- Peels očekává nástup alespoň pěti start-upů, tedy založení malých firem, které se budou soustředit na populární nápady, například 3D tisk z Facebooku nebo iPhonu,
- výrobci softwaru pro 3D modelování, který je dosud velmi nákladný, by měli nabídnout levnější odlehčené a studentské verze svých programů tak jako to dříve učinili jiní a získali tím komerční úspěch (zmiňován je např. SketchUp, Rhino a SolidWorks).
V den vydání tohoto článku je vše výše uvedené vykonstruovanou fikcí, která se pouze opírá o již známé skutečnosti. Předpovídané akvizice Autodesku a Dassaultu vyvolávají jen pobavení, na druhou stranu rozvoje technologií pro rychlou výrobu prototypů 3D tiskem se velmi pravděpodobně dočkáme – už i na českém trhu lze takovou stolní tiskárnu sehnat za cenu pod sto tisíc korun, což bylo ještě před pár lety zcela nepředstavitelné a mezi širší veřejnost se dostávají též opensourcové projekty, umožňující jednoduchý 3D tisk v provizorních podmínkách domácích kutilů. Do roka a do dne tedy bude zajímavé vrátit se k těmto úvahám a zrevidovat jejich střet s realitou.
Zdroj: TechCrunch