Světovou premiéru si na květnové výstavě 3Dexpo v Praze odbyla nová stolní 3D tiskárna vytvrzující fotocitlivé pryskyřice pomocí světla. Za jejím vývojem stojí tým Futur3D okolo konstruktéra Jiřího Posledníka, který tak i letos potvrzuje, že v Česku nevznikají zajímavá zařízení pouze s technologií FDM/FFF.
Stereolitografické tiskárny (SLA/DLP) jsou stále dostupnější – z pohledu vstupních a provozních nákladů i ovládání. Kde už pokročilým uživatelům a profesionálům nestačí rozlišení, hladkost povrchů či propracovanost detailů z termoplastů nanášených tryskou (FDM/FFF), nacházejí stále širší uplatnění právě světlem vytvrzované pryskyřice různých fyzikálních vlastností. Stereolitografie se v posledních letech na trhu stolních zařízení dostatečně etablovala, kvalita výtisků zhotovených touto metodou láká napříč obory – od modelářů a konstruktérů přes zubní laboratoře až třeba po zlatníky a šperkaře.
Po modelech Dwarf(+) a Dwarf Precision jde už o třetí modelovou řadu českého vývojáře a výrobce. Kódové označení prototypu L3Dwarf odkazovalo na použitou technologii LED vytvrzující světlem materiál přes zatmívací displej s rozlišením 2K. Pro uvedení na trh nicméně novinka získala přehlednější označení Dwarf3. Na výstavě 3Dexpo si návštěvníci mohli prohlédnout plně funkční zařízení (a dokonce využít speciální slevy k jeho pořízení), jenž se rovnou zúčastnilo i Souboje 3D tiskáren. Hlavním tahákem „třetího trpaslíka“ má být poměr možností a vlastností ku ceně. Tu se povedlo stlačit dokonce pod 75 tisíc korun (bez daně) při zachování masivního mechanického provedení.
Při prohlídce nás zaujala například vanička. Na rozdíl od obvyklých spotřebních řešení z plastu je z masivního hliníku a má být snadno repasovatelná. V případě poškození hrubým zacházením se mění jen transparentní fólie (přes kterou probíhá vytvrzování materiálu u dna nádržky). Oproti projektoru (DLP) u starších modelů je plusem také stejnoměrná ostrost po celé tiskové ploše 125 × 70 milimetrů. Ve svislé ose lze tisknout modely až 150 milimetrů vysoké.
Použitá technologie může být pro uživatele zajímavá také tím, že tisk jedné vrstvy (standardně v tloušťkách 25 či 50 mikrometrů) probíhá vždy naráz a po stejnou dobu (5 až 10 sekund). Je přitom jedno, kolik modelů na podložku umístíte. Zde je rozdíl třeba od laserové stereolitografie, kde paprsek vytvrzuje v každé vrstvě každý model postupně. Dwarf3 si (na rozdíl od předchůdců) také poradí s transparentními materiály, které jsou zajímavé třeba pro modeláře či průmyslové designéry.
Z technických parametrů 3D tiskárny Dwarf3:
- Tiskový objem: 125 × 70 × 150 mm
- Přesnost tisku v ose X, Y: 0,04 mm
- Standardní výška vrstvy (osa Z): 0,025 (0,050) mm
- Rychlost tisku (po výšce): cca 10–20 mm/hod.
- Ovládání: 4,3” barevný dotykový displej
- Vnější rozměry tiskárny: 230 × 270 × 430 mm
- Hmotnost tiskárny: 8 kg
- Komunikace: USB flash disk, LAN, WiFi
- Software: vlastní multiplatformní aplikace pro přípravu 3D tisku (slicer)