Čína chce být světovou jedničkou na trhu se 3D tiskem, Američanům se to nelíbí

Sdílejte článek přátelům →

Jeden a půl miliardy jenů, tedy zhruba 245 milionů amerických dolarů při přepočtu v současném kurzu, hodlá čínská vláda investovat do rozvoje aditivní výroby v nejlidnatější zemi světa.

Tato informace vedle řady dalších zazněla na konferenci Rapid 2013 v Pittsburghu, která sama o sobě potvrzuje rychle rostoucí zájem o 3D tisk. Její návštěvnost se meziročně takřka zdvojnásobila na letošní dva a půl tisíce účastníků.

Velké pozornosti se těšila přednáška Terryho Wohlerse, který trh se 3D tiskem vyhodnocuje již více než dvacet let a díky tomu patří k nejznámějším tvářím v oboru. Wohlers se tentokrát zaměřil zejména na rozvoj aditivní výroby v Číně, kde krátce předtím načerpal nové zkušenosti na konferenci World 3D Printing Technology Industry Conference v Pekingu.

Zaujalo ho, jak často čínští prezentátoři připomínali zmínku o důležité roli 3D tisku v projevu amerického prezidenta Obamy v jeho poslední řeči o stavu unie. Zde se sluší připomenout, že americká vláda zasponzorovala třiceti miliony dolarů vznik Národního institutu pro rozvoj aditivní výroby (NAMII) a do 3D tisku dále silně investuje například prostřednictvím armádních zakázek.

Nepodceňujte Čínu — z její produkce nevycházejí jen levné 3D tiskárny na plast, ale také SLS stroje. Zdroj: Lyafs.com.cn
Nepodceňujte Čínu — z její produkce nevycházejí jen levné 3D tiskárny na plast. Tamní výrobci už dodávají například také SLS stroje. Zdroj: Lyafs.com.cn

Číňané však podle Wohlerse nehodlají zůstat pozadu, ba právě naopak. Do vize stát se do sedmi let světovým lídrem na trhu aditivní výroby hodlají na státní úrovni investovat skoro čtvrt miliardy dolarů. Další finanční injekce již nyní plynou ze soukromých zdrojů – například obchodní skupina Asian Manufacturing Association hodlá rozjet deset inovačních institutů pro 3D tisk, každý zhruba za 3,3 miliony dolarů. I zde je jistá paralela s USA, kde Barack Obama zmiňoval záměr zřídit patnáct spolupracujících inovačních center s tímto zaměřením.

Na straně Američanů tyto čínské tendence vyvolávají poměrně negativní reakce, jelikož aditivní výrobu vnímají jako americký vynález a další z řady těch, které budou Čínou převzaty a napodobeny bez toho, aby se asijská mocnost významněji podílela na nákladném výzkumu a vývoji. Sám Terry Wohlers k tomu říká, že „Čína se chystá koupit si svoji cestu do tohoto průmyslu… neutrácí za výzkum, bude spíše investovat do skupování dodavatelů.“

Vedle amerických lídrů 3D Systems a Stratasys tak bude dobré zapamatovat si nová jména, jako jsou Beijing Tiertime Technology, nebo Beijing Long Yuan – Automated Fabrication System. Pravděpodobně o nich totiž budeme slyšet čím dál častěji.

Další informace k tématu:

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA