Od našeho jarního redakčního testu oblíbené aplikace pro převody složitých 3D CAD modelů a sestav do 3D tiskových souborů s možností pokročilé analýzy a oprav se leccos změnilo. Již pod křídly Autodesku, kde je aplikace dále vyvíjena a pravidelně doplňována o zajímavé novinky, došlo mj. i ke změně licencování. Ale nebojte, ani o základní bezplatnou verzi zájemci z řad drobných 3D tiskařů nepřišli.
Po zářijové hlavní verzi Netfabbu 2017 se vývojáři Autodesku pochlubili další kupou novinek, kterými chtějí rozšířit řešení pro aditivní výrobu určené profesionálům. Prim tentokrát hrají vylepšené simulace, podpora hybridní výroby i 3D tisku více spolupracujícími, avšak nezávislými tiskovými hlavami. Podívejme se blíže na novinky, které předplatitelé Netfabbu obdrží automaticky v nejbližších měsících.
Simulace v cloudovém prostředí
Podle Autodesku bylo dřívější pomalé zavádění aditivní výroby z kovů zapříčiněno mj. nedostatečnou předvídatelností této metody, stejně jako drahou realizací, pokud se tiskly postupně vylepšované návrhy. Díky akvizici týmu Pan Computing si Autodesk mohl dovolit zapracovat do Netfabbu podporu simulací pomáhajících uživatelům předvídat a ovlivňovat deformace. Konstruktéři tak budou moci snadněji optimalizovat návrhy a snížit počet postupných iterací na cestě ke konečnému návrhu.
Kombinace obrábění a 3D tisku
Hybridní, subtraktivní a aditivní výroba dnes patří v průmyslové oblasti mezi žhavé trendy. Díly vyrobené 3D tiskem je totiž často nutné ještě obrábět – třeba kvůli finální povrchové úpravě nebo přesnosti. I zde si Autodesk pomohl technologií získanou dřívější akvizicí, tentokrát od Delcamu. Díky ní jsou tištěné díly mj. rozšířeny právě o materiál nutný pro následné obrobení. Funkce hybridní výroby v Netfabbu propojuje pracovní postup od přípravy aditivní výroby až po dokončovací práce.
3D tisk s více nezávislými tiskovými hlavami
Pokud jste ještě nic neslyšeli o projektu Escher, podívejte se na naši březnovou novinku s názornou videoukázkou. Že to Autodesk myslí s vícehlavým 3D tiskem vážně, potvrzuje i podpora této technologie v Netfabbu. Metoda může výrazně zrychlit výrobu rozměrnějších součástí, po které je napříč průmyslem velká poptávka. Vývojáři si navíc své poznatky nenechávají pro sebe a jsou uvolňovány v rámci otevřené licence – třeba pro výrobce hardwaru, kteří mohou navrhovat vlastní 3D tiskárny s více nezávisle pracujícími hlavami.
Tip: Jak si Netfabb vyzkoušet a jak bezplatně (a legálně) používat jen základní verzi
U produktů od Autodesku je po léta zvykem, že si můžete bezplatně stáhnout zkušební verzi a měsíc testovat funkce plného produktu. Jinak tomu není ani u Netfabbu 2017, kde je vám po základní registraci k dispozici ke stažení verze Premium (předplatitelům je dostupná ještě i verze Ultimate).
Mnozí, zejména drobní uživatelé a 3D tiskaři, si ale dříve oblíbili také základní, funkčně omezenou verzi Basic, která umožňuje 3D model k tisku snadno zkontrolovat, opravit chyby či provést rozřezání na více částí bez porušení přesnosti povrchové geometrie. Verze Basic sice z nabídky ke stažení zmizela, ale jen na pohled. Pokud si stáhnete zkušební verzi Autodesk Netfabb 2017 Premium a nepředplatíte si ji do skončení měsíční lhůty, přepne se vám následně právě do verze se základními funkcemi, kterou můžete legálně využívat i nadále. Tedy, pokud jste uživatelé operačního systému Microsoft Windows. Uživatelé macOS či Linuxu mají momentálně smůlu, jejich platforma zatím není podporována.
Jak na to, chcete-li rovnou verzi Basic? (Abyste se snad během prvního měsíce nenamlsali pokročilými funkcemi, které si poté nebudete moci dovolit?) Pak při instalaci rovnou zavřete křížkem okno vyzývající k volbě typu licence. Po upozornění se aplikace ihned přepne do funkčně ořezané varianty odpovídající dřívější verzi Basic. Vřele ale doporučujeme si verzi Premium po čtyři týdny alespoň prohlédnout – už pro zajímavost, co všechno dnes nabízí.