Americká vesmírná agentura věnovala půl milionu dolarů americké firmě Tethers Unlimited na vývoj vesmírného 3D tisknoucího „pavouka“.
Zdá se, že NASA hledá alternativní cesty, jak dostat materiál na oběžnou dráhu. Zatímco dnes musí veškeré družice pečlivě zabalit a vměstnat do dopravních raket, v budoucnu by mohla pouze dovážet speciální plasty do obří 3D tiskárny.
Ta by měla nést jméno SpiderFab a jejím cílem by měla být stavba velkých anténových polí a struktur. Jak napovídá jeho jméno, robot s 3D tiskárnou vypadá trochu jako pavouk. Napájet ho budou solární články a jeho hlavní výhodou oproti současným řešením má být možnost tisknout struktury doposud nevídaných rozměrů.
Zatím není jasné, kdy by NASA mohla uvést robota do ostrého provozu a vzhledem k tomu, že spolupráci firmy navázaly teprve před rokem, jsou k dispozici pouze pěkné vizualizace. Firmě Tethers Unlimited, která má vývoj na starosti, ale NASA vyplatila dalších 500 tisíc dolarů pro pokračování vývoje, takže můžeme doufat, že se robota jednou dočkáme.
Není to poprvé, co je 3D tisk spojován s obydlováním vesmíru. V minulosti projevila NASA zájem o implementaci 3D tiskáren do raketoplánů pro případné tisknutí náhradních dílů a součástek pro drobné opravy. 3D tiskárny by měly jednou sehrát roli i při tisku stavebních dílů pro stavbu stálé stanice na povrchu Měsíce nebo Marsu.