Tři věci, které musí zvládnout každý, kdo si chce pořídit domácí 3D tiskárnu

Sdílejte článek přátelům →

Není pochyb o tom, že dříve nebo později si 3D tiskárny najdou cestu mezi spotřebitele. A ti, jak známo, mají nejraději produkty, které poskytují hlavně zábavu při minimálním úsilí. Hodí se proto upozornit na pár podstatných drobností.

Kdo se zúčastnil některé z mých přednášek o „Realitě 3D tisku“, dobře ví, že jsem velkým zastáncem 3D tisku a nadšeně jej propaguji. V souvislosti s tím však upozorňuji na rizika plynoucí ze střetu mezi přehnaným očekáváním a skutečností, jež je současným 3D tiskárnám a jejich produktům vlastní.

3D tisk je ohromná technologie, která radikálně zdokonaluje schopnosti profesionálních i „laických“ uživatelů těchto zařízení všude tam, kde chcete něco vyvíjet, či tvořit. Styl marketingu některých výrobců a prodejců však může zejména v potenciálních domácích uživatelích vyvolávat dojem, že 3D tisk je pro všechno, pro každého, na cokoliv… rozbor této nepravdivé rétoriky by si zasloužil mnohem větší prostor (a pravděpodobně ho někdy sepíšu) a v tuto chvíli dávám k dobru a k zamyšlení pouze následující tři body pro každého, kdo koketuje s atraktivní myšlenkou pořídit si 3D tiskárnu.

Její používání, pokud má mít smysl, je totiž na míle vzdáleno tomu, na což jste zvyklí z obyčejné kancelářské tiskárny. 3D tiskárna je především výrobní zařízení, a proto:

1. Pokud chcete něco tvořit na 3D tiskárně, musíte mít nejdřív vstupní data. To znamená, že musíte být schopni pracovat v softwaru pro 3D modelování, nebo nejlépe v některém ze 3D CAD systémů. Nemluvě o jisté dávce kreativity, schopnosti konstruovat a nejlépe také „technicky myslet“. V opačném případě se musíte spokojit se stahováním již hotových 3D modelů z internetu, které vytvořil před vámi někdo jiný.

2. Musíte se smířit s tím, že v domácích podmínkách a na „levných“ zařízeních je 3D tisk do určité míry docela velká „alchymie“. Jde především o vstupní podmínky, které zvládnete pouze časem, cvikem a postupným získáváním poznatků z vaší vlastní praxe. Od toho, jaké parametry máte nastavit v tiskovém softwaru (a že jich může být fůra), přes volbu vhodné strategie, umístění modelu nebo výběr trysky, až po vnější okolnosti, jako je třeba aktuální teplota v místnosti, kde 3D tisk probíhá.

3. Je potřeba, aby vaše nadšení nezkazilo to, že si budete muset hned zkraje a pak čas od času zařízení zkalibrovat, vyrovnat stavěcí desku, něco tu a tam dotáhnout… samozřejmostí je schopnost správně zavést materiál do extruderu atd. Nejlépe bych to přirovnal k situaci s osobními počítači někdy před patnácti lety. I v tomto případě se od prvních domácích uživatelů očekávalo, že svému stroji věnují poznání přesahující běžné „uživatelské“ znalosti.

Používat 3D tiskárnu se pak naučíte velmi rychle, stejně tak se v krátké době snadno vypořádáte s nejčastějšími problémy, na něž můžete narazit. Obecně platí, že čím víc jste technicky založení, tím snazší pro vás používání 3D tisku bude.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA