Transakce, jejíž celková hodnota je odhadována na 622 milionů eur (tedy asi 15,5 miliardy korun), výrazně podpoří snahy Nikonu prosadit se na trhu s produkty pro digitální výrobu. Ačkoliv širší veřejnosti je tato značka známá pro svoje fotoaparáty, ve skutečnosti tato jeho část byznysu v posledních letech extrémně strádá a letos se Nikon dokonce rozhodl zcela opustit trh se zrcadlovkami, kterému v uplynulých dekádách kraloval vedle konkurenčního Canonu.
Nová strategie Nikonu, nazvaná „Vize 2030“, má společnost etablovat jako klíčového poskytovatele technologických řešení, který se opírá o své bohaté know-how ve vysoce přesném strojírenství. Velkou roli v této nové strategii hraje 3D tisk, kterým se firma usilovně zabývá již delší dobu. V plánech na nejbližší budoucnost je Nikonem zmiňován například rozvoj zpracování materiálů pro digitální výrobu nebo vývoj digitální litografie pro vysokorychlostní výrobu prototypů.
Za připomenutí stojí, že SLM Solutions mohla původně skončit v rukou americké společnosti GE, která zahájila proces akvizice v roce 2016 a za jednu akcii nabízela zhruba 38 eur. Proti se tehdy postavil jeden z dominantních investorů SLM Solutions – firma Elliot Advisors. Výsledkem bylo, že s velkou slávou ohlášená akvizice musela být zrušena a GE, která měla na nákupy připraveno skoro jednu a půl miliardy dolarů, za tyto pořídila konkurenční Concept Laser a Arcam AB.
Aktuálně za jednu akcii SLM Solutions nabízí Nikon 20 eur, takže nelze říci, že by se před šesti lety ona spekulace investorům vyplatila. Na druhou stranu, SLM Solutions získává v Nikonu silné technologické zázemí, které tomuto silnému hráči v oblasti SLM technologií jistě prospěje.
Foto: SLM Solutions