Po 3D tiskárnách pro kovové materiály zatím v Česku není velká poptávka

Sdílejte článek přátelům →

Jednatel společnosti Misan Ondřej Svoboda se nám svěřil, jak obtížně se v Česku prosazuje 3D tisk z kovů.

Firma Misan z Lysé nad Labem má výborné jméno zejména v automobilovém průmyslu, kam dlouhé roky dodává sofistikované technologie pro CNC obrábění, včetně nejmodernější automatizace. Vedle toho nabízí také řešení pro 3D tisk z kovových materiálů.

„V českém průmyslu zatím po těchto řešeních není velká poptávka. A pokud se zákazník objeví, tak se na něj všichni dodavatelé 3D tisku vrhnou jako šelmy. Jedním z důvodů malého zájmu je skutečnost, že českých firem, které si vyvíjejí vlastní výrobky, a mají možnost už od počátku volit i výrobní technologii, tedy třeba 3D tisk, je bohužel poměrně málo,“ konstatuje Ondřej Svoboda v rozhovoru pro magazín Strojirenstvi.cz.

Misan v současné době nabízí tři technologie 3D tisku z kovů: stroje pro spékání kovového prášku laserovým nebo elektronovým paprskem od firmy GE Additive, dále hybridní stroje pro navařování kovového prášku přímo v obráběcím prostoru strojů Okuma, a zanedlouho GE Additive přijde také s technologií binder jetting, která je zatím k dispozici jen vybranému okruhu zákazníků.

Ondřej Svoboda vysvětluje výhody 3D tisku z kovů.

Aditivní výroba z kovových materiálů je pořád trochu džungle. Koexistuje zde řada technologií a metod, které se předhánějí, ale žádná se dosud neprosadila jako standard. A samozřejmě je problémem poměrně vysoká pořizovací cena. Naše portfolio má co nabídnout a je jen otázkou času, kdy se kovová aditivní výroba široce prosadí,“ věří ředitel Misanu a vyzdvihuje benefity, které do strojírenství 3D tisk přináší.

„Také si užíváme svěží vánek, který na nás strojaře ze strany 3D tisku fouká. Konzervativnost velí navrhovat všechno rotačně symetricky nebo pravoúhle. Zatímco 3D tisk není tak svázán technologií a umožňuje větší svobodu designu. Také ukazuje jinou strojařinu, která je čistá, inspirovaná přírodou, futuristická a láká mladé lidi.“

Zajímavostí z portfolia Misanu, která na českém trhu nemá podobnou konkurenci, jsou stroje značky Arcam EBM, využívající pro tvorbu dílů z kovového prášku namísto laserů elektronový paprsek. Technologie EBM vyniká mimořádnou rychlostí – elektronový paprsek prášek spéká tisícinásobně rychleji než laser. Jeho kmitání je tak rychlé, že lidské oko vnímá spékanou oblast jako jednolitou plochu, protože elektronový paprsek se pohybuje rychlostí kolem 8 kilometrů za sekundu. Díky tomu vzniká díl rychleji a vykazuje menší pnutí než jaké je do výrobků vnášeno při běžnějším aditivní postupu s laserem.

Foto: Tomáš Trojan

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA