Rok 2021 byl na trhu s aditivní výrobou obzvlášť zajímavý zejména kvůli řadě akvizic, a také hned několika impozantním vstupům na burzu. Proto stojí ohlédnout se za tím, jak se vlastně veřejně obchodovaným výrobcům 3D tiskáren na burzách daří.
Výrobců 3D tiskáren, do nichž můžete volně investovat, je v současnosti již několik desítek. Ještě v předminulé dekádě byla přitom nabídka mnohem omezenější a dá se říci, že po velmi dlouhou dobu bývala řeč jen o dvou hegemonech – 3D Systems a Stratasysu, kteří před více než 30 lety položili základy 3D tisku a jako takoví pak patřili k prvním veřejně obchodovaným společnostem svého druhu.
A všechna čest jim oběma, protože 3D Systems i Stratasys se v roce 2021 udržely v první desítce firem, jejichž akciím se dařilo vůbec nejlépe. 3D Systems, po všech potížích z předešlých let, dokonce zaujímá zcela nejvyšší příčku, když hodnota jejích akcií stoupla o 105 %, Stratasys pak držitelům svých cenných papírů přinesl roční zhodnocení ve výši 19 %.
Zhodnocení v řádu desítek procent bylo v oboru aditivní výroby spíše výjimkou a dosáhly na něj především nadnárodní koncerny, které se 3D tisku věnují jen jako dílčí části svého mnohem většího byznysu (například Jabil +66,8 %, HP +56,2 %, Siemens +31 %, DMG Mori +27,9 % nebo GE +12,8 %). V kontextu trhu je tak i přírůstek 3,8 % na akciích SLM Solutions hezký výsledek.
Proti tomu většina akciových podniků, pro něž jsou produkty a služby ve 3D tisku hlavní činností, zaznamenala v roce 2021 u svých akcií ztráty. Akcionáře nepotěšila Renishaw (-20 %), která vloni neúspěšně hledala kupce, ovšem ještě horší propady nastaly u akcií firem Voxeljet (-36 %), Markforged (-50 %), Materialise (-56,2 %), Shapeways (-64 %), Proto Labs (-65,8 %) nebo Desktop Metal (-69,4 %).
Na první pohled zarážející může být hluboký propad ceny akcií firem Markforged a Desktop Metal, které v uplynulých letech přilákaly vysoké stovky milionů dolarů na investicích a vloni oba tito přímí konkurenti krátce po sobě vstoupili prostřednictvím první veřejné nabídky akcií (IPO) na burzu, kde byla každá z firem ohodnocena na víc než dvě miliardy dolarů.
Z uvedených čísel je vidět, že investory přestaly lákat také akcie poskytovatelů služeb 3D tisku, když firmy jako Materialise, Shapeways nebo Proto Labs patří k těm s největšími propady.
Co z toho všeho vyplývá? Bereme-li v potaz, že trh se 3D tiskem má stále obrovský potenciál pro budoucnost, který ještě zdaleka neodhalil, můžou zaznamenané propady představovat příležitost k výhodné investici do tohoto oboru právě v aktuálním období.
Očekávat lze další konsolidaci trhu – poklesu hodnoty akcií jistě využijí ti silnější se strategickou vizí, aby pohltili ty slabší, kterým dochází hotovost nebo hledají impuls pro svůj další rozvoj. Ostatně několik takových příběhů se odehrálo již v loňském roce.
O tom, že 3D tisk rozhodně není marná investice, totiž – trochu mimoběžně – svědčí dění mezi firmami, které na trh dodávají software pro vývoj výrobků ve 3D. Vyjma Autodesku, jehož akcie si v roce 2021 pohoršily o 5,3 %, totiž jiní velcí hráči docela významně rostli – například akcie Dassault Systèmes se zhodnotily o 52,3 %, Ansys o 12 %.
Poznámka: Tento text nepředstavuje investiční doporučení. Autor článku není akcionářem žádné z uvedených firem.
Foto: Rawpixel.com