Ne každý uživatel – zejména v začátcích – touží spadnout se svou novou 3D tiskárnou do osidel stovek a tisíců nepřehledných nastavení aplikace pro přípravu 3D tisku. Josef Průša a jeho pražský tým si toho jsou vědomi a pro uživatele populárních ítrojek připravili zcela nové uživatelské rozhraní nad výpočetním jádrem otevřeného Slic3ru. Jak bude jejich (stále vyvíjená) aplikace PrusaControl vypadat, si můžete osahat sami už dnes.
Primárním řešením pro přípravu 3D tisku po léta podporovaným týmem Prusa Research je bezplatný Slic3r. Tato komplexní aplikace sice dlouho zaostávala za komerčním Simplify3D, avšak se Slic3rem ve verzi Prusa Edition už se kvalitativní nůžky pomalu uzavírají a vrací se k němu i mnozí pokročilí uživatelé. Třeba pro možnosti „navíc“, jakými jsou snadné nastavení proměnlivé tloušťky vrstvy po výšce modelu či tiskové profily pro širokou škálu materiálů průběžně aktualizované přímo vývojáři tiskárny Prusa i3 MK2(S). Přes to přese všechno zůstává uživatelské rozhraní Slic3ru nepřátelské (nejen) pro nováčky a daleko za současnými trendy intuitivního a graficky zdařilého prostředí.
Jak zmiňuje Josef Průša, hlavním cílem nové nadstavby PrusaControl je možnost otevřít model a stisknout tlačítko pro zahájení tisku. Současně minimalizovat možnost, že uživatel zvolí špatnou kombinaci materiálu a parametrů tisku – třeba flexibilní strunu a k ní špatnou rychlost tisku, kompozitní strunu s dřevěným plnivem a k ní příliš tenkou vrstvu apod.
Beta verzi aplikace v českém a anglickém jazyce si můžete stáhnout z nových stránek prusacontrol.org.