Formlabs představil dostupnou SLS tiskárnu Fuse 1 a robotické pracoviště Form Cell

Sdílejte článek přátelům →

Základem úspěchu stolních stereolitografických 3D tiskáren Form 2 je jejich dostupnost a spolehlivost při zajímavých provozních vlastnostech. Nekonkurují v absolutní přesnosti mnohonásobně dražším SLA zařízením, velké části zákazníků však zpřístupnily vyšší technologii 3D tisku v pro ně zcela dostatečné kvalitě výstupu. A když to vyšlo s SLA, proč to nezkusit i s metodou SLS? Americký výrobce se tak vydal do oblasti selektivního spékání nylonového prášku laserem. Při včerejším večerním uvedení však nezapomněl ani na stereolitografii a současně představil robotizované pracoviště pro zařízení Form 2.

Obě technologie – SLASLS – spojuje využití laseru, který je nutno přesně polohovat, aby paprsek spolehlivě vytvrzoval materiál. Tedy však podobnost končí. Zatímco u stereolitografického Formu 2 jde o vytvrzení světlocitlivé pryskyřice, u selektivního spékání laserem (SLS) už jde o termoplastový prášek, který je třeba spékat (sintrovat) po vrstvách do požadovaného tvaru výsledného 3D modelu. A nebyl by to Formlabs, kdyby nechtěl své řešení dodávat zákazníkům v kompaktním balení (umístitelném už na bytelnější pracovní stůl) a s cenovkou o řád nižší než zaběhnutá průmyslová konkurence.

Cílem zařízení Fuse 1 je mj. pomoci decentralizovat výrobu funkčních součástí a umožnit ji tam, kde dochází ke zrodu návrhu, stejně jako snížit náklady za výtisk (foto: Formlabs)

Fuse 1: funkční díly z pevného Nylonu i pro menší týmu

Nylon je návrháři a konstruktéry oblíben pro svou pevnost i pružnost a najdeme jej tak všude okolo nás – od módních doplňků až po náhradní díly nákladních automobilů. Spékání nylonového prášku metodou SLS má výhodu v možnosti tisknout i velmi komplikované tvary. Modely jsou totiž v průběhu 3D tisku podporovány nevytvrzeným práškem, který se poté odstraní (odsype) a po přesetí jej lze opět částečně použít. Fuse 1 by si měl poradit s materiálem až z 50 % složeným právě z recyklovaného prášku, což snižuje výdaje za materiál. Ideální je samozřejmě zaplnit objem tiskové komory 165 × 165 × 200 milimetrů modely co nejlépe, aby byl tisk co nejekonomičtější. Sám výrobce uvádí použití dvou variant materiálu:

  • Nylon 11 – protažení až o 35 %, pevnost v tahu 48 MPa, tepelná odolnost 130 °C (při 0,45 MPa);
  • Nylon 12 – protažení až o 12 %, pevnost v tahu 50 MPa, tepelná odolnost 154 °C (při 0,45 MPa).

Jak spékání funguje, ukazuje video (80 sekund, anglicky):

Ač se Formlabs s Fuse 1 pochlubil už nyní, první tiskárny (v beta verzi) by měly k zákazníkům zamířit až v závěru letošního roku. Rezervace za 12 099 euro za kus nicméně již běží.

Form Cell: zefektivnění stereolitografie díky automatizaci

Robotizovaná pracoviště se stále více objevují také v oblasti produkčního 3D tisku. Form Cell je reakcí Formlabsu na požadavek zákazníků, kteří si oblíbili dostupný Form 2, ale chtějí tisknout ve větších objemech. Modulární výrobní buňka (Cell) má být škálovatelná dle potřeb konkrétního zákazníka. Zahrnuje řadu 3D tiskáren Form 2, postprodukční jednotky pro opláchnutí a vytvrzení výtisků a robotickou manipulaci s výtisky na tiskových podložkách na základě pokynů specializovaného řídicího softwaru.

Pracoviště představuje krátké video (80 sekund, anglicky):

Protože je celé řešení postaveno okolo jedněch z nejdostupnějších produkčních SLA tiskáren na trhu, slibuje výrobce i u robotizovaného pracoviště návratnost investice v řádu měsíců spíše než let. Výraznou roli zde má opět hrát snížení nákladů na výtisk a omezení opakující se lidské práce, takže pracovníci mohou být přesunuti na důležitější úkony s větší přidanou hodnotou (třeba na finalizaci výtisků).

(Zdroj: Formlabs)

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA