Nadšenci do reprapových zařízení vyvíjejí v Česku celou řadu zajímavých 3D tiskáren, které si mohou zájemci sami složit podle otevřené dokumentace, případně z předem připravených stavebnic. Mezi nejoblíbenější modely u nás patří také Rebel II, na nějž lze sehnat sadu součástek už za deset tisíc korun. A protože jeho tvůrce Daniel Lenc (www.rebelove.org) už pilně pracuje na novém přírůstku do rodiny Rebel I–III, využili jsme příležitosti k rozhovoru.
Dane, máte přehled (či odhad), kolik vašich Rebelů dnes v Česku a po světě funguje?
Osobně jsem prodal několik desítek stavebnic tiskáren na Slovensko (ač jej vyloženě za zahraničí nepovažuji) a vím o redistribuci, respektive stavbě a vývozu hotových ze Slovenska do Itálie, Španělska a Maďarska, ale množství odhadovat nedokážu.
Na lokálním trhu to bude spíše hrubý odhad, ale osobně jsem uvedl od počátku roku 2013 minimálně 150 tiskáren do chodu a kočíroval na fóru či prostřednictvím e-mailů a skypů celou řadu dalších staveb. Pokud bych k tomu měl přičíst prodané stavebnice – ať mnou, či dalšími obchodníky – o kterých vím, dá se počítat s dalšími minimálně třemi stovkami strojů. Pak je tu ještě nemalá skupina samostavitelů, kteří si obstarají komponenty sami a těch nebude asi také málo. Z uvedeného se dá odhadnout nějaká suma, ale nepovažuji ji ze svého pohledu jako důležitou. Nebylo a není mým záměrem zaplavit trh těmito stroji, nemyslím si, že jsou určeny pro širokou laickou veřejnost a běžné domácí použití. Je to spíše nástroj pro bastlíře a kutily.
Nemohu a ani se nechci objemem prodejů srovnávat s ostatními prodejci či výrobci, doposavad je moje veškerá činnost okolo tiskáren a tisku volnočasovou záležitostí a nikoli hlavním pracovním poměrem.
Čemu přičítáte, že právě vaše konstrukce zřejmě patří k nejoblíbenějším mezi českými nadšenci? V čem je jiná než u reprapové konkurence?
Cíl konstrukcí (tedy primárně u Rebela II) byl a je stále stejný – a vede dle mého i k jejich oblíbenosti: Skladba komponentů tiskárny/tiskáren je koncipována tak, aby se daly postavit z lokálně dostupných prvků, bez nutnosti vyrábět či kupovat něco speciálního. Podmínkou dále byla rozumná pořizovací cena při zachování základní funkčnosti. Chtěl jsem také poskytnout šikovným lidem možnost modifikovat a rozvíjet základní koncept, což se podle mě daří.
Poměrně často jsem dotazován, proč na Rebel II nedodělám to či ono, jako má ten či tamten. Principiálně je to proto, že Rebel II je, jaký je, a tím zůstane. Tedy funkční 3D tiskárnou za dobré peníze s možností modifikací a poměrně velkou komunitní podporou. Na fóru, která provozuji něco okolo 4 let, je námětů a úprav spousta. Stačí se zapojit či čerpat.
Záměrná absence plug & play technologie u Rebelů v mé původní sestavě přirozeně filtruje vyloženě laické zájemce o touto tiskárnu. Podle mého názoru je to dobře, nechci z ní dělat něco, co není. Co se týče odlišnosti od jiných konstrukcí, tak pokud bych to měl posoudit a nekonkretizovat, konstrukce odlišná není, je to klasický kartéz v trochu jiném, lehce robustnějším a pevnějším provedení.
Na sociálních sítích a fórech se už pomalu objevují fotky nové tiskárny s prostorovým rámem. Na co všechno (a kdy) se můžeme těšit?
Zveřejněné střípky nové tiskárny jsou výsledkem projektu, na kterém jsem začal pracovat cca před 2 lety. Díky nedostatku času a jiným aktivitám jsem to trochu odsunul, ale cca před měsícem jsem navštívil kamaráda Martina Kříže, kterému jsem cca před rokem poskytl data od prvotního návrhu. On ji mezi tím dodělal po svém. Trochu se odchýlil od mého původního konceptu, ale když jsme to viděl v chodu, nakoplo mě to a řekl jsem si, že to musím konečně dorazit. Tedy v podstatě hlavně díky Martinovi, troše ušetřeného času a v neposlední řadě díky trpělivosti rodiny je zveřejnitelná verze téměř hotová.
A na co se můžete těšit? Z mého pohledu tato konstrukce všeobecně řeší řadu neduhů běžného kartézu se šoupajícím se stolkem. Tedy systém pohybu stolku pouze v ose Z minimalizuje ochlazování výtisku, jeho praskání a kroucení. Jinak celkově je ona prostorová konstrukce pevnější a kompaktnější, přináší další možnosti, jako případné zakrytování, relativně snadné zvětšení tiskového prostoru atd. Do budoucna počítám i s možností upgradu a implementací druhého polozávislého extruderu, ale to už bych moc předbíhal…
Tuto verzi chci v každém případě vydat v trochu jiném gardu než Rebela II. Již od začátku by měl být zpracován podrobný manuál na stavbu, zdokumentovány a zveřejněny tištěné díly a veškerý konstrukční i pomocný materiál. Nová tiskárna bude zřejmě zveřejněna i formou samostatných webových stránek.
Termín finální zdokumentované verze by měl předcházet výstavě 3Dexpo 2017. Sice zatím neuvažuji vyloženě o účasti na výstavě, ale je to jakýsi milník, který jsem si stanovil. Nějaké to dílčí zveřejnění asi proběhne i dříve prostřednictvím fóra, tedy seznam hlavních komponentů a tištěných dílů v STL, jelikož je tam dost netrpělivých a schopných stavitelů, kteří se nebojí do stavby pustit dříve i bez manuálu. Pro zdatné kutily to není zase takový problém.
Kolik lidí se (kromě vás) na vývoji přímo podílí?
Vývoj je trochu silné slovo, aspoň za sebe si pod tímto termínem představuji trochu více. Určitě nepovažuji svoje tiskárny za žádný převratný zázrak, vycházejí z běžných konstrukčních záležitostí, jen jsem aplikoval vlastní návrhy tištěných dílů a využívám řadu načerpaných informací a zkušeností jak z ostatních veřejných zdrojů, tak z mnoha vlastních pokusů a slepých uliček. Tedy pokud budu považovat výše uvedené za vývoj, ta je to pouze one man show.
Podařilo se vývoj novinky zaplatit z prodeje stavebnic, nebo jde o nadšenecký projekt, který dotujete?
Stavebnice nejsou tím hlavním artiklem, minimalizuji jejich prodej záměrně – a to hlavně z nedostatku volného času. Raději místo pytlíkování šroubků vymodeluji a otestuji nový díl nebo zajdu na pivo, ale ostatní prodeje a stavby tiskáren určitě z materiálního hlediska náklady pokryjí. Pokud bych ale měl počítat čas, který věnuji fóru, obchodu, e-mailovým dotazům, vývoji atd., tak nějaký ten zisk navíc zase tak zajímavý není. V aktivitě mě udržuje hlavně komunita okolo fóra, tedy troška lidí nejen s morální podporou, ale hlavně s chutí něco nového zkoušet a pokoušet, jako to dělám sám.
Bude novinka také dostupná formou stavebnice? Pokud ano, v jaké zhruba cenové hladině?
Ano, pokusím se tentokrát nabídnout hned od začátku jak stavebnice, tak hotové tiskárny. Bude to za přispění nového partnera, který by měl být nástupcem předchozího a jediného smluvního partnera, kterým bylo JRC. Cenu zatím bohužel neznám, nemám ani spočítán materiál. Všechnu energii jsem vrhnul do realizace prototypu. Ale určitě se v brzké době dočkáte a cena by měla být přívětivá. Každopádně jednoznačnou výhodou bude možnost replikace i bez zakoupení hotové tiskárny či stavebnice.
Jednomu z českých týmů vyrábějících stavebnice stolní 3D tiskárny se podařilo velmi úspěšně proniknout na zahraniční trhy. Chystáte se na podobnou expanzi, nebo je pro vás nejdůležitější náš trh?
Tady odpovím zcela jednoznačně: Na cílenou expanzi do zahraničí se nechystám. Bude se jednat skutečně o reprap a opensource, takže expanze může nastat i bez masové reklamy a marketingu. A pokud se tak stane, pokusím se to ustát, ale není to můj primární cíl.
Teď jsem si asi naběhl a měl bych odpovědět na to, co je tím cílem že? Ten je naprosto jednoduchý, od počátku stejný a v podstatě jsem ho již zmínil: Vytvořit něco funkčního, použitelného a dá se říct i konkurenceschopného, co si najde své spokojené uživatele bez masové reklamy a vymývání mozků, což se mi doposavad dle mého názoru poměrně daří. Je to trochu rebélie, plyne z toho i má přezdívka a názvy tiskáren, ale není to z mé hlavy.
Ptal se Tomáš Vít, děkujeme za rozhovor.