Ať už dokončujete stavebnici 3D tiskárny nebo ladíte tiskový profil u některého z hotových zařízení, vždy se hodí mít po ruce vyzkoušené modely pro testování kvality. Některé pomohou zviditelnit dopad jednotlivých tiskových parametrů – od geometrické přesnosti přes přemostění a přesahy až třeba po vliv retrakce (zatažení struny) – jiné se snaží na jediném výtisku ukázat co nejvíce kombinací. Velmi užitečné mohou být zkušební modely také při ladění a porovnávání profilů z více různých předtiskových aplikací na té samé tiskárně.
Pojďme se společně podívat na několik z oblíbených modelů, které využíváme i v redakci. Pro nekomerční potřebu si je můžete bezplatně stáhnout a vyzkoušet. A na závěr (úplně dole) přinášíme jeden čerstvý cvičný model speciálně pro vás, čtenáře portálu 3D-tisk.cz.
#3DBenchy – vše v jednom
Velmi oblíbený model lodičky dobře ukazuje na nevelkém (a tedy i poměrně rychle vytisknutelném) objemu celou řadu kvalitativních parametrů – od přesahů a přemostění přes hladkost povrchů pod různými úhly až po schopnost tiskárny (a zvoleného profilu) uchladit zvedající se rohy.
Tip: Pokud si #3DBenchy oblíbíte a postupně se vám ze vzorků materiálů a barev nahromadí celá flotila, můžete si vytisknout apartní stojánek pro jejich výstavku.
Marvin – pro rychlou kontrolu nastavení
Z podobného soudku jako #3DBenchy je také neméně proslulý Marvin, malý robot používaný k rychlému testu kvality tisku komunitou 3D Hubs. I on na jediném výtisku prozradí mnohé, navíc je snadné jej i na FDM/FFF tiskárně připravit za několik desítek minut (podle zvolené kvality tisku). Hodí se třeba po delší odstávce či změně materiálu, chcete-li si rychle ověřit, že vše funguje, jak má. Vytištěné vzorky nevyhazujte, dobře poslouží jako přívěšek na klíče.
Věž, kterou vám budou šachisté závidět
I věž od redakce magazínu Make se snaží na nevelkém objemu ukázat co nejvíce. V originálním měřítku je prubířským kamenem především pro pokročilé, přesnější technologie v čele se stereolitografií (SLA). Zvětšíte-li si model před 3D tiskem na výslednou výšku 50 mm, velmi dobře poslouží i stolním FDM/FFF zařízením. I proto jsme věže využili v posledním ročníku unikátního Souboje 3D tiskáren – a pak byli v porotě příjemně překvapeni, jak dobře si s ní poradily soutěžní týmy na prvních místech.
Moai pomůže při ladění hladkých povrchů
Stylizovaná hlava pradávného božstva je ideální pro test různých materiálů, včetně těch hůře tisknutelných – např. kompozitů s dřevem. Relativně nekomplikovaný tvar lze tisknout v různých měřítcích, s různou tryskou i výškou vrstvy. Velmi dobře ukazuje schopnost testované tiskárny klást rovnoměrně vrstvy a zvoleného profilu poradit si i s několik převislými prvky. Zvlášť ze „dřevěných“ materiálů se velmi dobře vyjímá i coby dekorativní soška.
Buddha s reliéfem na povrchu
Mnozí 3D tiskaři si také oblíbili některou z verzí sošky Buddhy, jehož ornamenty podstavce a jemný reliéf roucha dávají vyniknou 3D tiskárnám s ostrou kresbou detailů. Hodí se například pro tisk sady vzorků z různých materiálů. Figurální motiv přece jen tolik nezevšední.
Testujeme hezky jedno po druhém
Sada modelů od redakce Make umožnuje otestovat některá významná nastavení a schopnosti 3D tiskárny odděleně, na menších modelech. Každoročně slouží např. v rámci velkého srovnávacího testu 3D tiskáren. Jednotlivé modely se hodí k odhalení kvality tisku u vertikálních a horizontálních povrchů, rozměrové přesnosti, přesahů a přemostění, vnitřních odstupů, zatažení struny (retrakce), podpor či rozkolísání v ose Z.
Tip: Oddělené testování umožňuje zaměřit se víc na jednu oblast nastavení tiskárny či předtiskové aplikace – a je tak velmi efektivní. Nezapomeňte ale, že změna v jednom ohledu se může projevit nežádoucím způsobem v jiném a je třeba najít optimální, vyvážený kompromis. Pokročilejším uživatelům se vyplatí volit pro různé modely (či jejich části) specializované profily. Předtiskové aplikace jako Simplify3D dokonce umožňují použít více profilů s různými parametry i v rámci jediného 3D tisku.
Rozpohybujte celé sestavy
Máte-li tiskárnu dobře zkalibrovanou a chcete-li vyzkoušet, zda zvládne v jednom kroku vytisknout i mechanické sestavy, které lze vzápětí rozhýbat, doporučíme jeden z modelů níže. Dobře poslouží také jako výstavní vzorek či mechanická hračka ukazující možnosti 3D tisku malým i velkým zájemcům.
Zátěžový test, který vás ve finále nenechá v klidu
S touhle kuličkovou dráhou si poradí i levnější, avšak spolehlivé 3D tiskárny. Výtisk vzniká (podle zvolené kvality) v řádu desítek hodin, ověří tedy schopnost tiskárny pracovat v dlouhodobé zátěži a odhalí například problémy s přehříváním. Co víc, seženete-li si kvalitní kovové kuličky správného průměru (doporučíme třeba nerezové z prodejen ložisek), stane se funkční model s výtahem pro kuličky magnetem pro všechny v okolí. Jde o výbornou relaxační i vzdělávací pomůcku.
Bonusový model: Vyzkoušejte si „vázičkový mód“ pro rychlý a hladký tisk
Většina pokročilejších aplikací pro přípravu 3D tisku, za všechny například námi vyzkoušené Simplify3D 3.1.1 nebo Cura 2.3.1, dnes umějí zvolit tzv. vázičkový mód (najdete jej v nastaveních např. pod parametry Vase mode, Joris, Spiralized contour). Vhodnou předlohu přemění v tenkostěnný model s jednou vnější stěnou, která vzniká v jediném souvislém pohybu 3D trysky. Tedy ne po jednotlivých izolovaných vrstvách, ale na jeden zátah při velmi jemném postupném pohybu v ose Z. Kladení vrstev si můžete představit třeba jako postupnou spirálu. Výsledkem je sice křehký, zato velmi hladký povrch i možnost velmi rychle tisknout rozměrné modely.
Modely pro tuto metodu 3D tisku musejí splňovat některé speciální tvarové předpoklady. Abyste mohli sami experimentovat, připravil pro vás autor tohoto příspěvku (rychle, v bezplatné verzi aplikace Autodesk Fusion 360) vhodný model rakety. Je 200 mm vysoká, ale můžete zkusit i drobné zmenšení, máte-li nižší 3D tiskárnu.
Přejeme hodně povedených výtisků v roce 2017!