Americká společnost 3D Systems ohlásila svou novou 3D tiskárnu s technologií už v lednu na výstavě CES 2016 v Las Vegas. V polovině dubna oficiálně zahájila distribuční prodej a od června už je první kus i v České republice. Co umí tiskárna směřující do kancelářského prostředí?
Multijet Printing (MJP) je tradiční profesionální technologie 3D tisku, kterou charakterizuje schopnost tisknout velmi přesné a detailní díly s vrstvami tenkými až 13 mikronů, jejichž povrchová kvalita si v mnohém nezadá se stereolitografií. Proces tisku se odehrává v podobě nanášení malých kapek fotocitlivého materiálu na tiskovou desku a jeho vytvrzovaní UV lampou. Společně se stavebním materiálem tisková hlava nanáší také vosk, který slouží pro tvorbu podpěr.
Poté, co tiskárna dokončí tisk modelu, jsou voskové podpěry odstraněny pomocí zahřáté odplavovací nádoby, což v závislosti na rozměru modelu a jeho geometrii trvá několik desítek minut. Jde o velkou výhoda oproti některým jiným technologiím, kde bývá velmi pracné podpěry odstranit a často to vyžaduje fyzické odlámání, zabroušení, případně leštění, nemluvě o podpěrách špatně přístupných uvnitř objektu. Využití tiskárny ProJet 2500 s technologií MJP tak umožňuje obejít mnohé kompromisy při návrhu geometrie složitějších modelů, které jinak návrháři musejí vzít v potaz.
Aditivní výroba přímo v kanceláři
Cílem 3D Systems bylo vytvořit zařízení, které by svými rozměry, vzhledem a snadnou obsluhou bylo možné používat v běžné kanceláři – bez zvláštních požadavků na okolní prostředí a se zachováním potřebné vysoké kvality tisku, na kterou si uživatelé zvykly u léty prověřené řady ProJet 3500 a 3600. Zejména požadavek na velikost zařízení si vyžádal významnou změnu původního systém vedení materiálu a elektroniky oproti všem předchůdcům. Na koncepci a vývoji zcela nové tiskové hlavy se podíleli i inženýři z firmy Xerox a prototypy ProJetu 2500 prošly náročným a úspěšným testováním v několika střediscích.
Výsledkem je designově zajímavé zařízení, které však spíše než výrobní stroj s přesnou tiskovou technologií připomíná kancelářskou kopírku. Uživatelské rozhraní běží na integrovaném tabletu s operačním systémem Android a nabízí řadu praktických funkcí, jako jsou kalkulace spotřeby materiálu, historie tisků, automatické odesílání e-mailů po dokončení tisku a podobně.
Čištění MJP EasyClean
Konstruktéři si při vývoji ProJetu 2500 uvědomovali, že budou-li zákazníci chtít používat toto zařízení v běžné kanceláři, bude nezbytné upravit i zařízení pro odplavení voskových podpěr. Běžně se totiž používá speciální pec, případně sušárna. Bylo tak vyvinuto nové příslušenství zvané MJP EasyClean, které používá pro roztavení vosku páru. Sestává ze dvou nerezových nádob: Do první vložíte výtisk tak, jak ho vyjmete z tiskárny, tedy včetně voskových podpor. Nalijete cca 100 mililitrů vody a spustíte ohřev. Po několika minutách výtisk vyjmete a vložíte do druhé nádoby se zahřátou tekutinou na bázi rostlinného oleje a mírně promícháte. Tím se zbavíte vosku i z nejmenších skulin, zákoutí a vnitřní části výtisku. Nakonec už stačí pouze opláchnout výtisk v mydlinkové vodě a ten je připraven.
Verze Plus umí více materiálů
3D tiskárna přichází ve dvou provedeních: ProJet 2500 nabízí pro tisk dva pevné stavební materiály – černý a bílý. ProJet 2500Plus navíc umožňuje použití pevného průhledného a dvou flexibilních materiálů, připomínajících gumu (bílý a černý). Oba modely tisknou výškou vrstvy 32 mikronů při rozlišení 800 × 900 DPI v osách X a Y. Tiskový objem je 295 × 211 × 142 milimetrů, rychlost tisku závisí na velikosti objektů. Obecně platí, že čím více objektů se tiskne současně, tím je aditivní výroba efektivnější. Tisk jednoho objektu je hotov za podobný čas, jako tisk deseti stejných objektů vedle sebe.
Tiskárna je v provozu v rámci předváděcí místnosti týmu ABC3D v Praze a zájemci si mohou zaslat také požadavek na zhotovení vlastního testovacího výtisku.