Flashforge Finder: Pohodlný vstup do světa 3D tisku (pokračování recenze)

Sdílejte článek přátelům →

Už zajímavé umístění Finderu ve výsledkové listině jarního Souboje 3D tiskáren na pražském 3Dexpu dávalo tušit, že tato novinka na českém trhu umí překvapit. V první řadě cenovkou, v druhé funkcemi, které se do tiskárny této kategorie podařilo vměstnat. Jak si Finder vedl v našem redakčním testu?

Kapitoly recenze:

1. Video, obsah, balení, parametry a funkce 3D tiskárny.

2. Provozní vlastnosti, příprava 3D tisku, kvalita 3D tisku, hodnocení redakce.


 

Rychle v provozu

Po vybalení je tiskárna téměř  okamžitě připravena k akci. Už na první poslech překvapí velmi kultivovaný, tichý mechanický chod, který často zaniká už jen v hlučnějším chlazení tiskové hlavy. Velmi komfortní je barevný dotykový displej s přímočarým menu, ve kterém se i díky češtině uživatelé hned tak neztratí.

Po celou dobu testu jsme narazili snad na jediný významnější zádrhel z hlediska uživatelů-začátečníků. Byla jím asistovaná kalibrace s pomocí výklopného mikrospínače. U námi testované tiskárny bylo nutné provést ještě ruční doladění příliš velké vzdálenosti podložky od trysky, aby byla první vrstva výtisku vždy a ve všech rozích podložky stejnoměrná. Zkušenější uživatel si s doladěním kalibrace poradí během pěti minut, úplnému 3D tiskovému nováčkovi pomůže v případě tápání technická podpora prodejce. Rada, jak na ruční dorovnání podložky, se má navíc objevit i v chystané české příručce. Jakmile byla jednou podložka správně zkalibrována, nezaznamenali jsme problémy s odloupnutím modelu před dokončením tisku.

Na správně vyrovnané podložce držely menší i velké modely z PLA bez problému, ten na obrázku se tisknul 24 hodin v kuse
Na správně vyrovnané podložce držely menší i velké modely z PLA bez problému, ten na obrázku se tisknul 24 hodin v kuse

Jak si vylepšit kvalitu výtisků

Příprava modelů probíhá ve vlastním softwaru FlashPrint od výrobce. Nabízí jednoduché i rozšířené nastavení v poměrně přímočarém uživatelském rozhraní. Na své přijdou jak úplní začátečníci spoléhající na kombinaci nastavení od výrobce, tak uživatelé rádi laborující s pokročilými parametry tisku. Software potěšil přípravou modelů, které se následně tiskly spolehlivě a bez problémů – a to už od nejnižší výšky vrstvy 0,1 milimetru, resp. 80 mikrometrů.

Komu v prostředí aplikace FlashPrint nebudou stačit základní nastavení, může rychle přejít k těm pokročilejším
Komu v prostředí aplikace FlashPrint nebudou stačit základní nastavení, může rychle přejít k těm pokročilejším
Prostorový model naplátkovaný na jednotlivé vrstvy připravené k 3D tisku
Prostorový model naplátkovaný na jednotlivé vrstvy připravené k 3D tisku

Náš tip pro uživatele, kteří si chtějí dále vylepšit kvalitu povrchů u velmi detailních modelů, je snížit v nastavení příliš vysokou teplotu tisku u PLA z 220 na 200 °C. Vyhnou se tak zvedajícím se neuchlazeným rohům v přesazích, které v další vrstvě při tisku deformuje pojíždějící horká tryska. Výsledný povrch modelu je pak ještě čistší. Ke stejnému výsledku přispěje i snížení poměrně vysoké přednastavené rychlosti tisku, například z 80 na 50 milimetrů za sekundu, podle zvoleného profilu. Experimentování se zde zkrátka překážky nekladou, bude-li uživatel chtít a bude-li jej to bavit.

Tiskárnu můžete z aplikace ovládat i na dálku – včetně barvy vestavěného osvětlení
Tiskárnu můžete z aplikace ovládat i na dálku – včetně barvy vestavěného osvětlení

Překvapivě solidní 3D tisk

K tisku připravené modely je možné přenést do tiskárny na USB flash disku (a to i uložené v podadresářích), po USB kabelu z připojeného počítače nebo komfortně přes WiFi síť. Tu je nutno nejprve nastavit ve více krocích podle návodu, poté jsme už neměli problém posílat data vzduchem. Pokud se WiFi vleze do tiskárny za necelých 16 tisíc, věříme, že si konečně dají říct i někteří výrobci násobně dražších strojů.

Ani vrstva tenká 80 mikrometrů nedělala při 3D tisku z originálního PLA výrobce problémy
Ani vrstva tenká 80 mikrometrů nedělala při 3D tisku z originálního PLA výrobce problémy

A jak vlastně Finder tiskne? Na tiskárnu této cenové kategorie překvapivě dobře a spolehlivě. Vidět to bylo i na ukázkových modelech. Některé z nich přitom byly určeny k tomu, aby tiskárnu potrápily až na hranici selhání, jiné jsme tiskly s velmi malou výškou vrstvy, která obvykle činí tiskárnám potíže. Ventilátor – při nastavení vhodné teploty použitého materiálu – dobře chladí i přesahy, a to i pod úhlem 70 stupňů od svislice, takže uživatel nepotřebuje tolik dodatečných podpor a nemusí je následně pracně odlamovat a začišťovat. Tiskárnu mírně trápí rezonance podložky, které jsou ale zřejmě daní za její praktickou vyjímatelnost a celkově odlehčenou konstrukci. Jenže si zde znovu uvědomme, kolik tahle tiskárna stojí, co vše přitom umí a jak tiskne.

I modely s malou základnou držely na podložce během tisku bez lepidla (ten na obrázku má pouze hlavu tištěnou zvlášť)
I modely s malou základnou držely na podložce během tisku bez lepidla (ten na obrázku má pouze hlavu tištěnou zvlášť)

Hodnocení redakce

Sháníte-li levnou, již sestavenou tiskárnu s příslušenstvím a nebudou-li vás příliš omezovat menší tiskový objem či nevyhřívaná podložka, může být Finder velmi zajímavou volbou. Na českém trhu je štikou v rybníce kategorie nejlevnějších stolních 3D tiskáren. Jeho provozní vlastnosti nás až na pár drobností příjemně překvapily, to samé se dá říct o pohledných výtiscích. Plusem navíc je podpora prodejce, který se stará o lokalizace do češtiny. Je příjemné, že i za necelých 16 tisíc korun dnes najdete hotovou tiskárnu, která může pohodlně provést zájemce prvními krůčky v oblasti aditivní výroby a přinést mu hodně zábavy nad 3D výtisky.

Více ukázek výtisků najdete v našem videu
Více ukázek výtisků najdete v našem videu

Budeme se těšit u dalšího testu na 3D-tisk.cz. Mějte se zatím krásně! 

 

Za zapůjčení tiskárny do nezávislého redakčního testu děkujeme týmu ABC3D.cz.

Foto a video: Tomáš Vít (9/2016).

Poděkování patří také autorům ukázkových modelů:

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA