Celosvětové dodávky 3D tiskáren dosáhnou příští rok takřka půl milionu zařízení

Sdílejte článek přátelům →

Zatímco pro rok 2015 předpovídá analytická společnost Gartner objem dodávek ve výši 244,5 tisíce zařízení, v příštím roce to má být o 103 procent víc – tedy rovnou 496,5 tisíce 3D tiskáren. V různých oblastech nasazení aditivní výroby se sice situace liší – v některých teprve splaskává bublina nenaplněných očekávání, jinde už nová technologie efektivně doplňuje ty stávající. Růst dodávek se má proto výrazně zvyšovat i v dalších letech – a to ve spotřebitelském i podnikovém prostředí.

Zamýšleli jste se, jak je možné, že se na světovém trhu uživí tolik výrobců a dodavatelů 3D tiskáren – od stolních až po ty průmyslové – či stále nové úspěšné kampaně na komunitních investičních portálech typu Kickstarter? Trh podle všeho nadále dynamicky roste, čemuž pomáhá nejen růst kvality výtisků, ale také inovace odrážející se v rychlosti či efektivitě tisku. Ale zpět k analytikům společnosti Gartner. Ti odhadují, že se počet dodaných 3D tiskáren každý další rok víc než zdvojnásobí. V roce 2019 už jde celosvětově o předpokládaný objem 5,6 milionu kusů.

Analytici očekávají růst dodávek nejlevnějších spotřebitelských 3D tiskáren, mezi které patří s cenou od 349 dolarů (bez daně a poplatků) také na Kickstarteru úspěšné zařízení Micro 3D (foto: M3D LLC)
Analytici očekávají růst dodávek nejlevnějších spotřebitelských 3D tiskáren, mezi které s cenou od 349 dolarů (bez daně a poplatků) patří třeba na Kickstarteru úspěšné zařízení Micro 3D (foto: M3D LLC)

Zajímavý je také podíl nejlevnějších 3D tiskáren v ceně do 1000 dolarů z celkového objemu zařízení s cenovkou do 2500 dolarů (bez daně). Jde z valné části o tiskárny využívající technologie tavených termoplastů (FDM/FFF). Zatímco v roce 2015 má být jejich podíl v této kategorii 25,5 procenta, do roku 2019 už to bude 40,7 procenta. Ze spotřebitelského pohledu přitom nebudou hlavními odběrateli domácnosti, ale školy a univerzity.

Na opačném pólu se nacházejí profesionální zařízení pro aditivní výrobu, například SLM 500 HL se stavební komoru 500 × 280 × 325 milimetrů a technologií selektivního tavení laserem (foto: SLM Solutions)
Na opačném pólu se nacházejí profesionální zařízení pro aditivní výrobu, například SLM 500 HL se stavební komoru 500 × 280 × 325 milimetrů a technologií selektivního tavení laserem (foto: SLM Solutions)

V podnikové sféře poroste poptávka po profesionálním tisku hotových součástí v kvalitě, která umožní jejich bezpečné využití přímo ve finálních sestavách, vč. automobilového nebo leteckého průmyslu. Výrobci se tak dívají dál, než je současný tisk prototypů či montážních pomůcek.

Analýza: Gartner

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA