O tom že 3D tisk je v popředí zájmu, se nedá pochybovat. Výstava 3D Print Show v Londýně je toho jasným důkazem.
Plocha tohoto veletrhu zaměřeného čistě jen na 3D tisk se každým rokem rozšiřuje, a stejně tak roste i počet vystavovatelů. Hlavním znakem evoluce v nízkonákladovém 3D tisku je zlepšování designu a uživatelského komfortu jednotlivých tiskáren. Postupně se do pozadí dostávají stroje typu RepRap, které jsou systematicky vytlačovány těmi, kdo to myslí opravdu vážně (tj. komerčně — pozn. red.).
Stálice a průkopník domácího 3D tisku MakerBot, nepředstavil na 3D Print Show nic nového, stále si však udržuje svůj standard a dokonalý marketing. Novinkami zaujali jiní – po designové stránce třeba projekt Bee Very Creative nebo Češi z Be3D s tiskárnou zaměřenou spíše na podnikovou sféru. Slušný zájem se strhnul také kolem stolní 3D tiskárny Visions od 3Dfactories (za jejím vývojem stojí autor tohoto článku — pozn. red.). Za zmínku stojí i designově sice nezajímavý, zato však možná průkopnický stroj z nizozemské produkce Builder, který využívá jednu trysku pro dvoubarevný tisk. Projekt je teprve v plenkách a značně trpí tím, že vícebarevný tisk nemá softwarovou podporu, a je tedy nutné vše provádět poměrně složitě ručně, což pro běžného uživatele může být neřešitelný problém. Každopádně je to směr, kterým se 3D tisk jistě bude ubírat.
Velmi zajímavá byla prezentace tisku z materiálu PLA s přídavkem dřevěných pilin. Tisk skutečně vypadal jako dřevěný a dokonce se s ním pojila i vůně vyhřátého dřeva. Dřívější filamenty tohoto typu trpěly značnou lámavostí, avšak to, co bylo k vidění na 3D Print Show, již takové anomálie nevykazovalo.
Jestliže něco ve vývoji dosud pokulhává, je to obslužný software. Tady se toho zatím moc neudálo, ale podle informací ze zákulisí se i u něj chystají velké změny.
Celkový dojem z 3D Print Show je vcelku pozitivní. Návštěvníci opravdu nemuseli litovat času, který této unikátní výstavě věnovali. K vidění toho bylo poměrně hodně, jako zajímavost byla přidána výstava uměleckých děl zhotovených pomocí 3D tisku, které se účastnili i zástupci Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. Byla zde také expozice předvádějící využití 3D tisku ve filmovém průmyslu. K vidění tak byli Avatar, Iron Man, Noisy Boy a další postavy z filmového plátna v životní velikosti.
Autor článku pracuje pro společnost Aroja jako vývojář 3D tiskáren, uváděných na trh pod značkou 3Dfactories.