Po dvouleté odmlce zapříčiněné protipandemickými omezeními se výstava 3Dexpo vrací opět na výstaviště PVA EXPO Praha do haly 2D v termínu od 3. do 5. května 2022. Její letošní koncept představuje pořadatel Petr Bláha.
Restart není jednoduchý, protože někteří vystavovatelé si ani letos nebyli stále jisti tím, že se znovu nevyskytnou nějaká opatření, která by konání výstavy na poslední chvíli nepokazila. Díky tomu bude výstava komornější, ale i tak se můžete těšit na pestrou kolekci 3D tiskáren, 3D skenerů, filamentů a dalšího příslušenství pro aditivní výrobu.
Nejvěrnějším partnerem výstavy se stává NC computers, který nevynechal ani jeden ročník a letos má pro návštěvníky připravené 3D tiskárny Raise 3D nebo Felix Pro L Dual-Extruder, vakuový tvářecí stroj a špičkové skenery Shining 3D Transcan a v neposlední řadě též spotřební materiály pro 3D tiskárny.
Dalším pravidelným vystavovatelem jsou Materiály pro 3D, disponující nejširší skladovou nabídkou materiálů pro 3D tisk (pelety, filamenty, fotopolymery), přípravků pro úpravu vytištěných modelů (airbrush, barvy, laky) i náhradními díly pro stroje a zařízení. Na 3Dexpo představuje zejména speciální certifikované materiály pro FDM techologii a produktů pro povrchovou úpravu plastů.
U společnosti Hennlich, která se letos účastní již čtvrtým rokem, jsou pro návštěvníky připraveny komponenty i komplexní technická řešení pro průmyslovou aditivní výrobu. V jejich nabídce naleznete materiály iglidur, jako vlákna pro 3D tisk pro maximální svobodu návrhu. Tyto plasty mají nižší koeficienty tření než konvenční 3D tiskové materiály a nepotřebují mazání ani údržbu. Jsou tak vhodné pro vývoj prototypů i sériovou výrobu.
Cotu patří mezi pravidelné vystavovatele již několik let a pro letošní ročník si nachystali DLP tiskárny od firem Asiga, Anycubic nebo Phrozen. Jejich motto je „Zhmotňujeme vaše vize nejen pomocí 3D tisku, ať už jste firma nebo jednotlivec.“ a působí nejen v ČR, SR, ale i v okolních zemích, kde poskytují kompletní servis služeb na klíč a dodávají spolehlivá a přesná řešení výroby, která sami v produkci používají.
U společnosti JustCreate ze Slovenské republiky naleznete širokou nabídku služeb pro marketing, rapid prototyping, sériovou výrobu, architekturu a urbanizmus. Jako jediní na Slovensku nabízejí vysoce přesné lití pomocí 3D vytištěného vytavitelného vosku a díky dobrým vztahům se slévárnami a moderním technologiím.
Mezi nováčky výstavy 3Dexpo letos patří dva čeští výrobci filamentů – Aurapol a Print With Smile, výrobce 3D tiskáren Digibro a 3D Manufaktura.
Print With Smile je český výrobce 3D tiskových strun, který vyrábí kvalitní produkty na českých technologiích z prověřených vstupních surovin. Nabízí širokou škálu barev v materiálech PLA, PET-G, ASA, ABS, TPU. Novinkou v jejich portfoliu je PET-G Carbon a biodegradabilní filament BIOFIL. Filamenty vyrábí v Praze 5, kam si je můžete přijet osobně vybrat do výrobního skladu.
Česká společnost AURAPOL dodává spolehlivý a dobře tisknutelný 3D filament a její vznik sahá do roku 2017, kdy vznikla ve firmě Bulan myšlenka na výrobu vlastního 3D filamentu. Na počátku 2018 se rozjela laboratorní výroba. Vznikla tak nová značka filamentů AURAPOL a brzy poté došlo k založení nové české společnosti s názvem AURAPOL se sídlem v jihomoravském Znojmě.
Dalším nováčkem je Digibro – český výrobce 3D tiskárny SKELETONX z kvalitních materiálů a komponent, určené především pro průmyslové použití. Je přímo vyvinutá nejen pro rapid prototyping, ale i pro sériovou výrobu. Již v základu je tiskárna vybavena 2 nezávislými hlavami s vysokoteplotními hotendy pro tisk teplotou až 500 °C. Kromě nadstandardních rozměrů tiskové plochy 500 × 500 × 600 mm se tiskárna může pochlubit i třemi nezávislými osami Z, které slouží pro snadné vyrovnání podložky.
Posledním letošním nováčkem je 3D Manufaktura, která představí Centrum 3D tisku v Nové Pace, v jehož nabídce jsou kromě zakázkového 3D tisku s konzultacemi požadavků na kvalitu dílů, plánované použití výtisku, doporučení vhodných materiálů. V případě požadavku se zapojí do procesu vývoje CAD modelu a doporučí nezbytné úpravy pro zlepšení funkčnosti a kvality výtisku. Pro 3D tisk využívají tiskárny Raise3D a Anisoprint.
Foto: 3Dexpo 2018, z archivu Petra Bláhy