Aditivní výroba se dnes v oblasti robotiky uplatňuje velmi široce – od prototypů z termoplastu přes pružné díly umožňující pohyb až třeba po velmi pevné kovové součásti s bionickou strukturou. Tým inženýrů z americké MIT však využil 3D tisku a laserového řezání při vývoji robotických mechanismů stvořených z větší části z vody. Průhledné podvodní roboty využívají průsvitného hydrogelu a jednoho dne možná pomohou při chirurgických operacích.
Křehké roboty ožívají, jakmile je do jejich dutých a precizně vymodelovaných paží (připomínajících chapadélka chobotnic) pumpována voda přes pružné hadičky. Základem je houževnatý, pružný a takřka zcela průhledný hydrogel, jehož stěžejní součástí je právě voda. Vědci připravili v rámci pětiletého výzkumu hned několik typů robotů, které jsou inspirovány mj. mořskými živočichy. Jeden je třeba dostatečně pevný i rychlý, aby dokázal chytit živou rybku v akváriu a neporanil ji přílišnou silou, jak ukazuje i video:
Různě navržené struktury, které zvládají více než tisíc funkčních cyklů bez znatelných trhlin či prasklin, umožňují řadu rychlých i plynulých pohybů závisejících na zvoleném tvaru. Navrženy byly v CAD systému SolidWorks, následně vyrobeny s využitím přesných forem vytištěných na stereolitografické 3D tiskárně Form 2 a s pomocí laserového řezání. Jednotlivé prvky a sestavy jsou připevněny k pružným hadičkám vhánějícím tekutinu z pump.
Budoucí využití se předpokládá třeba v podvodním prostředí, kde se takový robot může stát velmi nenápadným špionem. Ještě zajímavějším a praktičtějším ale může být nasazení v medicíně, protože měkké a vlhké hydrogely jsou biokompatibilní, prvky z nich tak mohou být dobře snášeny lidským tělem. Uvažuje se například o využití při složitých chirurgických operacích orgánů. Ale to vše je zatím budoucností, záviset bude na aplikovaném výzkumu.
Zdroje: MIT News, 3Dprint.com