Zajímavý průzkum, který připravila poradenská společnost EY ve spolupráci s Centrem digitální transformace Fakulty podnikohospodářské VŠE mezi českými výrobními společnostmi, potvrzuje zvýšenou pozornost věnovanou aditivní výrobě (3D tisku). Zástupci více než poloviny (56 %) výrobních společností například uvedli, že už dnes aktivně využívají 3D tisku – nebo jej v příštích pěti letech plánují využívat. Z nich skoro dvě třetiny (64 %) chtějí této technologie využít v příštích pěti letech rovnou k výrobě finálních produktů.
Nedávno publikovaná data čerpají z odpovědí posbíraných na sklonku loňského roku mezi 71 významnými českými výrobci. Zhruba dvě třetiny (68 %) podniků, které 3D tisk aktivně využívají nebo tuto technologii plánují využívat, předpokládá, že ovlivní alespoň částečně jejich obchodní model. Firmy chtějí s využitím 3D tiskáren dosáhnout snížení výrobních nákladů nebo rychleji realizovat nízkoobrátkové položky. Láká je i možnost lépe přizpůsobit výrobky potřebám zákazníků. Co víc, 72 % společností, které 3D tisk aktivně využívají nebo tuto technologii plánují využívat, chce do pěti let tisknout z kovu.
Ačkoli by české firmy prostřednictvím 3D tisku rády dosáhly zejména snížení výrobních nákladů, neuvažují o pronájmu kapacit třetích stran ani zapojení externího dodavatele. Upřednostňují tisk výrobků prostřednictvím vlastních 3D tiskáren. Téměř dvě třetiny respondentů, kteří pracují s technologií 3D tisku, 3D tiskárnu již vlastní.
Aditivní výrobu dnes aktivně využívají především české společnosti v automobilovém a leteckém průmyslu (75 %). Daniel Hrnčíř, ředitel výrobního závodu GE Aviation Czech, například připomíná, že v rámci leteckého průmyslu se 3D tisk již posunul od výroby jednoduchých ke komplexním dílům a více než 10 dílů v novém motoru ATP – realizovaných aditivní výrobou – snižuje hmotnost, zjednodušuje a urychluje navrhování i výrobu, finálně zvyšuje výkon a odolnost. 3D tisk podle něj definitivně mění nejen podobu výrobního procesu, ale bude mít vliv také na dodavatelský řetězec celého odvětví.
V horizontu příštích pěti let plánují ve větší míře zavádět aditivní výrobu také firmy orientující se na výrobu strojů a zařízení. Významnými faktory přispívajícími k rozšiřování aditivní výroby jsou tlak ze strany konkurence i vliv sesterských a mateřských společností. Největší překážkou pro 38 % firem je však nedostatek know-how.
Zdroj: průzkum EY a VŠE.