Modelařina si získala srdce mnoha kluků ještě za šedivého socialismu. Jen plastikové modely u nás lisovalo hned několik družstev – od Kovozávodů po Směr. Za poslední čtvrtstoletí nastal další rozmach – s nepřeberným množstvím modelů, barev, nástrojů a pomůcek, včetně bohaté literatury. Dostupnost stolních 3D tiskáren však přináší do modelařiny zcela nové možnosti. A naši kutilové se jich chopili s vervou sobě vlastní.
Že vás už nebaví stavět rádiem řízené modely z balsy či tuctových stavebnic? Můžete si je vytisknout. Nebo i sami vymodelovat. Jednou z velmi zajímavých vlaštovek – rovnou bitevních stíhaček – je model populárního Spitfiru Mk XVI od Štěpána Dokoupila, který si můžete zakoupit na webu 3D LabPrint. S ohledem na měřítko 1:12 je letadlo rozděleno na menší tisknutelné části, které se snadno spojují.
Autor si navíc pohrál s vnitřní nosnou konstrukcí dílů tak, aby poskytovala vysokou pevnost při nízké hmotnosti. Ta je u dálkově řízených modelů zvlášť důležitá. Letové charakteristiky tohoto RC modelu mají být plně srovnatelné s modely zhotovenými běžnými postupy a letoun má splňovat pravidla vzdušných soubojů podle ACES.
Jak se tiskne a staví model Spitfiru:
A jak létá s RC soupravou:
Dalším z autorů zajímavých modelů – tentokrát lodí – je Radek Barvíř. Výhod 3D tisku využil už u své bakalářské práce, která testovala možnosti využití 3D tiskárny Prusa i3 pro výrobu fyzických modelů reliéfu a zemského povrchu. Jeho láska k dopravním prostředkům a lodím jej však záhy dovedla k modelům lodí, které si můžete pod volnou licencí stáhnout a sami vytisknout.