Celkově šestnáct plastových dílů a jeden kovový (přidaný pouze z důvodu detekovatelnosti zbraně přístroji dle amerických zákonů) tvoří pistoli, která vyvolává vlnu kontroverze.
Za projektem „Liberator“ stojí nezisková organizace Defense Distributed vedená studentem práv na univerzitě v Texasu Codym Wilsonem. Z technického hlediska je výsledek práce jeho týmu zajímavý tím, že dokázali vytvořit plastovou zbraň, kterou neroztrhá exploze patrony provázená vysokým tlakem a teplotou.
Využili k tomu 3D tiskárnu Stratasys Dimension SST koupenou „z druhé ruky“ za osm tisíc dolarů a nyní připravují adaptaci projektu na levnější zařízení MakerBot Replicator a RepRap. Dílčí úspěchy s výrobou zbraní na 3D tiskárnách skupina prezentovala již vloni na funkčních prvcích pro samopaly.
Video z testu plastové zbraně vytvořené 3D tiskem
http://www.youtube.com/watch?v=bjpECO1zeEs
Činnost organizace Defense Distributed budí hořké emoce – mimochodem také proto, že Cody Wilson na jejím webu zveřejnil CAD data, díky kterým nyní může stejnou zbraň vyrobit prakticky každý, kdo má přístup ke 3D tiskárně. Obavy z možného zneužití tohoto projektu jsou nyní tedy jistě na místě.
Podrobné informace o tomto projektu i o testování funkčního prototypu pistole Liberator si můžete přečíst na webech The Verge nebo Forbes.com.