Ač zpočátku inspirováni reprapovými tiskárnami, tvůrci Ultimakeru se rozhodli jít vlastní cestou – a ta se vyplatila. Dnes je tato značka stolních tiskáren známá po celém světě, postupně získala řadu ocenění i širokou, mezinárodní komunitu uživatelů. Ultimaker konečně získal oficiální české zastoupení, takže jsme neváhali a připravili pro vás redakční test nejoblíbenějšího modelu.
Kapitoly:
- Ultimaker vs. RepRap, elegantní design, parametry, materiálový univerzál
- Možnosti připojení, Cura a YouMagine, příprava a průběh 3D tisku, hodnocení
Ultimaker vs. RepRap
Tým tří holandských vývojářů založil společnost Ultimaker v roce 2011 – a zanedlouho poté přišel s prvním stejnojmenným modelem, jehož skříň z laserem vyřezávané překližky dodnes patří k etalonům jedné z vývojových větví stolních FFF/FDM tiskáren. Tvůrci originálního Ultimakeru opustili původní myšlenku reprapových tiskáren, kterými se sami inspirovali, totiž schopnost replikace – tisku velké části vlastních součástek. Místo toho vsadili na vlastní návrh, včetně dřevěné skříně, který ale zůstával pod otevřenou licencí Creative Commons BY-NC umožňující provádět změny a přizpůsobení. Na původní Ultimaker Original, který si dodnes můžete koupit, pak v roce 2013 navázal námi testovaný model Ultimaker 2. Má dva sourozence – menší se jmenuje Go (stavební prostor 120 × 120 × 115 mm), vyššímu dali přívlastek Extended (223 × 223 × 305 mm).
Rychle připravený elegán
Prvními dojmy po vybalení tiskárny? Elegance, smysl pro detail a komfort snadného uvedení do provozu. Designově zdařilá skříň s průsvitnými plastovými bočnicemi a typickým robotkem v logu rozhodně zaujme. Možná jí tak později odpustíte omezený přístup k výtiskům zboku, který se hodí při vyjímání větších modelů. Velmi praktické je silnější podsvícení i příjemně světlé provedení vnitřního prostoru. Trochu překvapil monstrózní externí zdroj i nepraktické vypínání zezadu, štěrbina pro SD kartu i přehledný textový displej s kruhovým ovladačem už jsou naštěstí po ruce na čelní straně. Díky oficiální české distribuci značky Ultimaker si nově můžete zvolit ovládání v češtině.
Parametry 3D tiskárny
Tisková technologie: FFF (Fused Filament Fabrication) Stavební prostor: 223 × 223 × 205 mm Standardní tloušťka vrstev: 0,04; 0,06; 0,1 a 0,2 mm (minimálně 0,02 mm) Průměr trysky: 0,4 mm Pracovní teplota trysky: 180–260 °C Podložka: vyhřívaná (50–100 °C), vyjmutelné sklo Materiál: PLA, ABS, CPE Průměr struny: 2,85 mm Konektivita: SD karta, USB Software: Cura Podporované formáty dat: STL, OBJ, DAE, AMF Podporované platformy: Windows, Mac, Linux Požadovaná okolní teplota: 15–32 °C Rozměry zařízení: 357 × 342 × 388 mm Hmotnost zařízení: 11,2 kg Udávaná spotřeba: max. 221 W Orientační cena (7/2015): 64 990 Kč Web výrobce: ultimaker.com Do testu zapůjčil: 3D Print Station – www.ultimaker.czMateriálový univerzál
Co se tiskových strun týče, Ultimaker doporučuje vlastní materiál s ohledem na garantovanou kvalitu a odladění přímo pro své tiskárny. V produkčním prostředí tuto volbu oceníte, v opačném případě můžete experimentovat na vlastní pěst se strunami o průměru 2,85 milimetru. Sám výrobce na webu nabízí 23 kombinací barev a materiálů – od PLA přes ABS po CPE.
Vzhledu bylo obětováno i tradičně zadní zakládání cívky s materiálem, takže se při častější výměně struny raději naučíte pracovat po hmatu. Struna je od zadního pohonu posunována k trysce pružnou hadičkou, což odlehčuje hlavu a umožňuje dosahovat vyšší přesnosti. Na druhou stranu však není výjimkou, pokud spečený odlomek plastu zůstane při vyjímání materiálu v mechanismu pohonu struny. Skříň pak musíte otočit a mechanismus vyčistit. Tiskárně tak na stole raději věnujte více místa. Svým povedeným vzhledem k tomu nakonec sama vybízí.