Zájemci o 3D tisk, kteří se nespokojí s miliony modelů různorodé kvality dostupných on-line, často hledají vhodné nástroje pro 3D modelování. Kromě řady 3D CAD aplikací, které k interakci s uživatelem přistupují tradičně, tedy postupným modelováním ve virtuálním prostředí, stojí za pozornost i jeden už od pohledu netradiční nástroj. OpenSCAD si oblíbili především programátoři a matematicky založení uživatelé, protože parametrická tělesa se zde počítají z předem připravených skriptů.
Jste-li zvyklí na interaktivní 3D modelování, kdy s využitím různých nástrojů ve virtuálním prostředí socháte nějakou organickou strukturu nebo modelujete konstrukční díl či funkční sestavu, spartánské prostředí OpenSCADu vás napoprvé možná zaskočí. Aplikace vyvíjená od roku 2009 je spíše 3D kompilátorem předem připravených textových souborů – skriptů, které popisují objekty. Jejich trojrozměrné zobrazení, které si následně můžete vyexportovat třeba do povrchového STL souboru pro tisk, je tedy dáno postupně zpracovávanými, snadno měnitelnými parametry.
Klíčovými modelovacími technikami OpenSCADu jsou konstrukce geometrických těles a vytlačování dvojrozměrných obrysů do 3D prostoru. Se soubory ve formátu SCAD se pak můžete setkat i na portálech s přizpůsobitelnými modely pro 3D tisk. Nejoblíbenější on-line knihovna modelů Thingiverse jich dokonce používá v modulu Customizer, kde si můžete modely (jsou-li vhodně připravené autory) ihned upravit změnou hlavních parametrů. Třeba u úložné krabičky (obrázek níže) zadáním požadovaných rozměrů. Po krátkém přepočítání vidíte trojrozměrné zobrazení už s dopadem vámi provedených změn. Až jste s výsledkem spokojeni, model si můžete uložit a stáhnout pro 3D tisk či další zpracování.
Tip: Vládnete-li trochu angličtinou, výukový seriál k OpenSCADu zveřejnila na svém blogu třeba i společnost Materialise.
OpenSCAD je bezplatně dostupný pro Windows, OS X i Linux, české uživatele potěší prostředí v naší mateřštině.