Obrovské pozdvižení vzbudila v druhé polovině února kauza okolo amerického týmu Just3dprint, který bez rozpaků stáhnul tisíce modelů z portálu Thingiverse a nezdráhal se prodávat jejich fyzické výtisky přes eBay. Problémem bylo, že tyto 3D modely jejich nadšení návrháři sdíleli s komunitou v rámci licence Creative Commons pouze pro nekomerční využití a s uvedením autora. Pro prodej byly často zneužity i obrázky modelů od původních autorů.
Na celý problém upozornila Louise Driggersová, autorka mnoha oblíbených modelů sdílených na komunitním portálu Thingiverse, v komentáři k modelu smutného obličeje, kde poukázala na podivné praktiky novodobých pirátů. Ti nejen, že její upozornění na potřebu dodržení licence k modelům nebrali vážně, ale v rámci odpovědí vcelku nevybíravě reagovali s tím, že si s jednou publikovanými modely pod licencí Creative Commons mohou nakládat, jak uznají za vhodné – bez ohledu na autory.

Na celou aféru postupně (a nezřídka velmi emotivně) reagovala řada dalších návrhářů a fanoušků 3D tisku (zejména z USA), kteří hranice licence Creative Commons považují za závazné a nezpochybnitelné a jejich porušení v takovémto rozsahu za eticky neúnosné a přímo ohrožující budoucnost sdílení 3D modelů. K diskusi se s komentáři připojili jak znalci právní ochrany sdílených 3D modelů, tak i provozovatel portálu Thingiverse. Zareagovali také provozovatelé prodejního portálu eBay a prodej dotyčných modelů zablokovali (odstraněním z nabídky). Celý příběh bude mít možná i soudní dohru, pokud se někteří návrháři skutečně osmělí chránit své duševní dílo i touto cestou. Sama autorka původního modelu – na znamení podpory široké komunity a naděje, že podobné případy budou spíše výjimkou a neodradí ostatní od sdílení zajímavých výtvorů – zatím vydala model veselého obličeje.

Z úplně jiného soudku je akce dvou německých návrhářů Nory Al-Badri a Jana Nikolaie Nellese. Ti tajně naskenovali bustu staroegyptské královny Nefertiti v berlínském muzeu a její velmi podrobný model ve vysokém rozlišení nasdíleli všem zájemcům na svých stránkách (opět pod licencí Creative Commons). Jde o formu protestu, který má zpřístupnit toto velmi cenné historické dílo široké veřejnosti a po více než 100 letech umožnit jeho vystavení v zemi původu, v egyptské Káhiře. Neues Musem v Berlíně podle prohlášení návrhářů omezuje veřejný přístup k artefaktu a nesdílí ani jeho skeny. Oba umělci také upozorňují na podle nich neúnosný stav, kdy významné kulturní památky zůstávají zavlečeny mimo země původu.
Ať už máte na tento krok a vznik 3D modelu jakýkoli názor, nutno dodat, že busta královny Nefertiti, jejíž jméno se kdysi stalo synonymem krásy, je nadmíru působivá i po více než 3300 letech – ve formě jednobarevného 3D výtisku.