Jednu z nejslavnějších značek mezi stolními 3D tiskárnami – MakerBot – v posledním období provázela negativní publicita, na kterou navazuje i informace o dalším snižování výrobních kapacit v domovském New Yorku. Naopak pozitivním milníkem pro tradičního výrobce (od roku 2013 patřícího pod Stratasys) je 100 tisíc prodaných tiskáren po celém světě od založení v roce 2009. Přes 40 % z nich už je ve verzích s bezdrátovým WiFi připojením. Avšak vůbec nejzajímavější zprávou pro komunitu 3D tiskařů jsou ohlášené novinky na portálu Thingiverse.
Nový vývojářský program pro Thingiverse, nejoblíbenější portál světa pro sdílení modelů určených pro 3D tisk, představil současný šéf MakerBotu Jonathan Jaglom. Nové rozhraní umožňuje vytvářet aplikace a služby dostupné přímo ze stránek jednotlivých modelů.
Ukázkovým příkladem je spolupráce se službou 3D Hubs, která sdružuje takřka 30 tisíc lokálních 3D tiskových center („hubů“) po celém světě. Díky ní si budou moci i zájemci bez vlastní 3D tiskárny okamžitě objednat tisk vybraného modelu u hubu, který si sami zvolí. Partnerství s týmem Mixed Diemensions zase uživatelům umožní bezprostřední analýzu a opravu 3D modelu prostřednictvím oblíbené aplikace MakePrintable.
Novinkou bude také podpora plateb za 3D modely, které jsou dostupné pod licencí Creative Commons a umožňují komerční využití. Mikroplatby návrhářům za jejich úsilí při tvorbě modelů pro 3D tisk budou jistě vítaným doplněním Thingiverse a současně reakcí na konkurenční portály, které kromě bezplatných modelů pro osobní potřebu zprostředkovávají návrhářům i prodej jejich modelů ke komerčnímu využití.