Zejména díky rychlému rozvoji stolního 3D tisku, který úzce souvisí s uvolněním klíčových patentů a následným výrazným snížením cen zařízení, se celkový počet dodaných 3D tiskáren v průběhu letoška přehoupl přes hranici půl milionu.
Podle studie anglické společnosti Context, která zkoumá trh aditivní výroby od roku 1989, k růstu dodávek v posledních pěti letech nejvíce přispěly levnější 3D tiskárny s cenou do 5000 dolarů. Současně však analýza ukazuje i (relativně) horší prodeje v druhé polovině tohoto roku. I tak je podle Contextu pravděpodobné, že hranici milionu dodaných 3D tiskáren výrobci celosvětově překročí už v roce 2017. Srovnejte s nedávnou studií analytiků společnosti Gartner, která jen pro rok 2016 předpovídá prodej 496 tisíc zařízení.
Až do roku 2007 přitom na trhu existovala takřka výhradně profesionální a průmyslová zařízení s průměrnou cenou překračující 100 tisíc dolarů. Místo 3D tisku se mluvilo spíše o rapid prototypingu a aditivní výrobě. Využití dříve patentovaných technologií umožnilo rozvoj zcela nového segmentu trhu se stolními 3D tiskárnami v cenách do cca 3500 dolarů (86 tisíc korun). Většina z dodnes dodaných 500 tisíc tiskáren (napříč všemi segmenty) spadá právě mezi ty nejlevnější, jejichž průměrná cena je pouze 1451 dolarů (necelých 36 tisíc korun; vážený průměr). Analýza také naznačuje, že nabídka většiny 3D tiskáren s cenou pod 5000 dolarů (cca 123 tisíc korun) bude zacílena především na podnikatele a vzdělávací instituce.