Postavit si vlastní 3D tiskárnu už dávno nemusí být úmorným laborováním pro ty nejotrlejší elektrotechniky. V našem novém seriálu vám chceme ukázat, s čím se při stavbě potkáte a jak může stavba „od nuly“ přispět k pochopení funkce jednodušší reprapové 3D tiskárny – na rozdíl od situace, kdy si tiskárnu koupíte už sestavenou.
Epizody seriálu:
1. Představení vybrané stavebnice
3. Přestavba z Prusa i3 Plus na i3 MK2
Kompletní první díl seriálu vám nabízíme formou videa v HD rozlišení s ukázkami jednotlivých dílů (chcete-li se pouze začíst, pokračujte níže):
Proč jsme pro náš seriál zaměřený na začínající 3D tiskaře zvolili zrovna originální stavebnici Prusa i3 Plus a ne některou z dalších oblíbených českých tiskáren?
- Jde o nejúspěšnější konstrukci s českým rodokmenem. Podle dubnových statistik 3D Hubs je i3 vůbec nejoblíbenější typem stolní 3D tiskárny na světě (minimálně mezi takřka 30 000 huby).
- Originální stavebnice Josefa Průši s certifikací CE nabízí (na rozdíl od mnoha čínských klonů) ověřené součástky (vč. desky RAMBo mini či hot endu od E3D), je doplněna názornou dokumentací, se kterou by si měl poradit i začínající uživatel, stejně tak podporou v českém jazyce, včetně řady názorných videí, jak tiskárnu používat. Nechybí ani tiskové profily pro nejrozšířenější aplikace pro přípravu 3D modelu k tisku.
- Byť rozhodně nejde o nejlevnější stavebnici ve své třídě na našem trhu, stále se dá pořídit za 17 tisíc korun, včetně širšího příslušenství (od LCD displeje přes SD kartu po základní nářadí a kilogram materiálu PLA). Jde navíc o dobře rozšiřitelnou konstrukci připravenou na případné budoucí vylepšování.
Parametry 3D tiskárny
Tisková technologie: FFF (RepRap)
Stavební prostor: 200 × 200 × 200 mm
Tloušťka vrstev: od 0,05 mm
Průměr trysky: 0,4 mm (lze vyměnit)
Podložka: vyhřívaná
Podporované materiály: PLA, ABS, PET, HIPS, Flex PP, Ninjaflex, Laywood, Laybrick, Nylon, Bamboofill, Bronzefill, ASA, T-Glase, Carbon a další
Průměr struny: 1,75 mm
Konektivita: SD karta, USB (+ možnost ovládání na integrovaném LCD displeji)
Podporovaný software: Slic3r, Simplify3D, Kisslicer, Cura
Rozměry zařízení: 420 × 420 × 380 mm
Hmotnost zařízení: 6,5 kg
Udávaná spotřeba: 50 W (tisk PLA) či 90 W (tisk ABS)
Orientační cena (4/2016): 16 990 Kč
Web výrobce: prusa3d.cz
Do testu zapůjčila: Prusa Research s.r.o.
Vzhůru rozbalovat
Stavebnice tiskárny vám dorazí ve slušivé krabici o váze 10,5 kilogramu. Uvnitř najdete pečlivě roztříděné a otestované díly ke stavbě.
Kromě Příručky 3D tiskaře, která se vám šikne, až budete mít vše smontováno, se bude náramně hodit i podrobný Návod ke stavbě s bohatou fotodokumentací a mnoha praktickými poznámkami upozorňujícími na časté chyby a omyly. Tým Průša Research přesto doporučuje vycházet z on-line manuálu, který zohledňuje nejnovější z pravidelných vylepšení a potěší fotografiemi ve vysokém rozlišení i pěticí jazyků, samozřejmě včetně češtiny.
Co se jen tak nevidí, je podrobný protokol dokládající otestování všech důležitých elektronických součástek. Pokud vám během oživování tiskárny něco nebude fungovat – a nedošlo k nepříliš pravděpodobné úhoně cestou – máte takřka jistotu, že jste něco zapojili špatně. U modelu i3 nepřekvapí vyhřívaná podložka rozměru 200 × 200 milimetrů. O napájení se postará 240W elektronický spínaný zdroj doplněný nástavcem s vypínačem.
Autor tiskárny Josef Průša nikdy neopomene zdůraznit, že místo zastaralé desky RAMPS pohání jeho „ítrojky“ RAMBo mini importovaná přímo od amerických Ultimachine. Skrývá se v samostatné krabičce a antistatickém sáčku. Než se malou deskou v dlani začnete kochat, zkuste se raději zbavit statického náboje na rukou.
Nechybí ani kilogram PLA materiálu průměru 1,75 milimetru do začátků. Pro zlepšení přilnavosti tiskové podložky je rovnou přibalen tzv. džusík z ABS rozpuštěného v acetonu, stejně tak uživatel dostane klasické tyčinkové lepidlo. Snad jediné, co nás mírně zaskočilo u jinak příkladně zabalených součástek, je společné balení hlazených a závitových tyčí, které by bylo dobré vzájemně oddělit alespoň tenkým plastovým obalem (proti poškrábání při občas krkolomné přepravě).
Originální Prusa i3 využívá pevného a přitom lehkého frézovaného rámu z duralu s práškovým lakováním v černé barvě. Vyrábí se v Česku a pár přestaveb určitě vydrží. Obsahuje všechny potřebné závity. Dvě menší krabičky ukrývají díly v sáčcích s přehledným popisem a číslováním. První obsahuje především všechny plastové součásti. A nebyla by to pravá reprapová tiskárna, aby nebyly vytištěny na stejné 3D tiskárně, jakou montujete.
Poslední krabička obsahuje nářadí potřebné k montáži – od kleští přes šroubovák až po utahovací klíče – spojovací materiál, ložiska, elektroniku i LCD displej. Ten je základní součástí stavebnice a uživatelé jej tak nemusí dokupovat, pokud nechtějí být při tisku odkázání na počítač. Nechybí ani sada krokových motorků starajících se o pohon ve všech osách. Spojovací vodiče už jsou připraveny v potřebné délce i s konektory, k potyčce s páječkou tak vůbec nedojde.
Aktuální stavebnice Prusa i3 obsahují trysku od vyhlášeného britského týmu E3D a opravdu velkým plusem pro začínající uživatele je, že vše je už sestaveno a otestováno. Právě při kompletaci hot endu s termistorem měřicím pracovní teplotu trysky lze udělat řadu drobných, zato fatálních chyb.
Na další zajímavosti a montáž se můžete těšit zase v dalším díle. Spolu s dalšími novinkami ze světa 3D tisku jej zanedlouho najdete na webu 3D-tisk.cz. Mějte se do té doby hezky!
Foto a video: Tomáš Vít